Solidar Śląsko Dąbrow

Chcą Chevroleta w Gliwicach

Solidarność z General Motors Manufacturing Poland (GMMP) zwróciła się do zarządu spółki o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz uruchomienia w gliwickiej fabryce Opla produkcji Chevroleta.  – Rozpoczęcie produkcji Chevroleta w Gliwicach leży we wspólnym interesie zarządu spółki i pracowników naszego zakładu. Dla załogi oznacza nie tylko stabilność zatrudnienia, ale także wzrost liczby miejsc pracy nawet o 10 proc. – mówi Mariusz Król, szef Solidarności w Oplu.

W publicznych wypowiedziach szefowie General Motors (GM), zapowiadając uruchomienie produkcji jednego z modeli Chevroleta w Europie, wskazywali na  Ellesmere Port w Wielkiej Brytanii i fabrykę Opla w Gliwicach.  – Patrząc na obecne realia ekonomiczne, zwłaszcza konieczność konkurowania pod względem kosztów z fabrykami koreańskimi, wydaje się, że optymalnym miejscem produkcji Chevroleta w Europie są właśnie Gliwice. Ale wiemy, że produkować Chevroleta, a najprawdopodobniej będzie to model Cruze, chciałaby każda fabryka w Europie.  Trzeba więc będzie podjąć intensywne starania, aby przekonać władze GM do ulokowania tej produkcji właśnie u nas – dodaje Król.

Mariusz Król przypomina, że Solidarność z GMMP od dłuższego czasu zarówno na forum Europejskiej Rady Zakładowej GM, jak również podczas bezpośrednich rozmów z przedstawicielami zarządu GM Europe prowadzi intensywne starania, mające na celu uzyskanie przez gliwicki zakład dodatkowego wolumenu produkcji, w tym także ulokowania produkcji jednego z modeli Chevroleta. – Determinacja europejskich związków zawodowych, domagających się wytwarzania samochodów na europejski rynek w zakładach zlokalizowanych w Unii Europejskiej, zaczyna przynosić skutki. Musimy to wykorzystać – ocenia Król.

– Jako, że ostateczna decyzja o produkcji Chevroleta w Europie jeszcze nie zapadła, dlatego jak najbardziej wskazane wydaje się prowadzenie możliwie szerokich i wielopłaszczyznowych działań, aby ostatecznie została ona ulokowana w gliwickim GMMP. Dlatego liczymy na aktywne współdziałanie partnerów społecznych w tej sprawie, jednocześnie deklarując ze strony Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność GMMP wszelką możliwą pomoc – czytamy w piśmie przesłanym do dyrekcji GMMP przez związkowców.

Gliwicka fabryka Opla zatrudnia blisko 2900 pracowników pracujących na trzy zmiany Flagowym modelem zakładu jest Astra IV wersji pięciodrzwiowej i trzydrzwiowej oraz wersja GTC. W Gliwicach produkowana jest również Astra III sedan. W tym roku planowane jest uruchomienie produkcji Astry IV w wersjach sedan i cabrio.
 

Dodaj komentarz