Solidar Śląsko Dąbrow

Ceremonia pożegnalna przed Kancelarią Premiera

17 października policyjni związkowcy organizują happening przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. – Z żalem zawiadamiamy, że w 2024 roku przeżywszy 34 lata dopełni żywota Polska Policja – czytamy w nekrologu opublikowanym na kanałach społecznościowych policyjnych związków zawodowych i w prasie. Akcja jest związana z pogłębiającą się zapaścią finansową i kadrową policji.

– O tym, że policja znajdzie się lada moment w stanie agonalnym, alarmowaliśmy jeszcze poprzednie kierownictwo policji i resortu spraw wewnętrznych, ale ówcześni rządzący marginalizowali problem. Wydaje się, że nowa ekipa też jest dotknięta jakimś paraliżem, a tu potrzebne są zdecydowane i przede wszystkim szybkie działania reanimacyjne – mówi Mirosław Soboń, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

– Informowanie o happeningu protestacyjnym za pośrednictwem nekrologu może nie jest typowym rozwiązaniem, ale np. trumna była dość popularnym rekwizytem podczas związkowych protestów przeciwko zamykani zakładów pracy, czy likwidacji jakiegoś sektora przemysłu. Skoro twarde dane wskazujące na dramatyczną zapaść w policji nie robią na decydentach wrażenia, to może widok trumny do nich przemówi – dodaje przewodniczący, zaznaczając jednocześnie, że adresatami happeningu są nie tylko szefowie resortu spraw wewnętrznych i policji, ale wszystkie ugrupowania parlamentarne.

W ocenie związkowców, z powodu braków kadrowych policja jako instytucja ma coraz bardziej ograniczone możliwości skutecznego działania i realizowania ustawowych zadań. Tylko w woj. śląskim już w lipcu zeszłego roku liczba wakatów sięgnęła 11 proc. stanu garnizonu. Obecnie to prawie 14 proc. W części komend w największych miastach konurbacji śląskiej wakaty zbliżają się do poziomu 18-19 proc.

Jak podkreśla Mirosław Soboń, „Solidarność” przedstawiła kierownictwu resortu spraw wewnętrznych konkretne propozycje zmian systemowych i wskazała instrumenty, dzięki którym można szybko zahamować falę odejść ze służby i znacznie zwiększyć liczbę kandydatów do pracy w zawodzie policjanta. – W zeszłym roku na Śląsku do policji przyjęto zaledwie 200 nowych osób. I nie ma się co dziwić, bo w naszym regionie bez trudu można znaleźć zdecydowanie mniej stresującą pracę za to samo lub większe wynagrodzenie – mówi Mirosław Soboń. – Dlatego jednym z naszych głównych postulatów jest dostosowanie oferty służby w policji do oferty rynku pracy i powiązać wynagrodzenia funkcjonariuszy ze wskaźnikami, które wynikają z sytuacji gospodarczej kraju. W naszej ocenie policjant rozpoczynający służbę już na starcie powinien zarabiać średnią krajową – dodaje przewodniczący.

Policyjny happening przed KPRM rozpocznie się o godz. 11.00. Protest współorganizują związkowcy z miedzyzakładowych organizacji NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, Regionu Mazowsze, Regionu Opole, Regionu Podbeskidzie, Regionu Pomorze i Regionu Wielkopolska.

ny
źródło foto: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/KevinB./NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji