Centralne obchody 35. rocznicy powstania NSZZ Solidarność

Kilkadziesiąt tysięcy osób bawiło się na festynie rodzinnym „Solidarność pokoleń”, który został zorganizowany w Gdańsku z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność. Gwiazdą wieczoru był irlandzki muzyk Chris de Burgh.

– Przez 35 lat „Solidarność” walczyła w obronie praw pracowniczych, godności człowieka. Ale też miłości do Ojczyzny. Ten koncert wyraża naszą miłość do kraju – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność przed rozpoczęciem koncertu „My Naród”, kulminacyjnej części festynu.

Publiczność koncertu przywitał również prezydent RP Andrzej Duda. – Dziękuję wam wszystkim. Bez was nie byłoby mnie tutaj. – Nie brałem udziału w tworzeniu Solidarności. Miałem wtedy 8 lat. Tym bardziej dziękuję ludziom, którzy protestowali przeciwko czasom, kiedy człowieka szczuto na człowieka. Dzięki nim Polska wyszła zza żelaznej kurtyny –  podkreślił prezydent.

Koncert „My Naród” rozpoczął utwór „Stąd ruszyła lawina” przygotowany specjalnie na obchody 35-lecia Solidarności przez Krzysztofa Cugowskiego lidera Budki Suflera. Na scenie wystąpiła również m.in. grupa Lombard, Elektryczne Gitary, Natalia Przybysz, Złe Psy i Jan Pietrzak.

Gwiazdą wieczoru był Chris de Burgh. Irlandzki muzyk oprócz swojego największego przeboju „Lady in Red” zagrał kompozycje pochodzące ze swojej najnowszej płyty oraz starsze piosenki m.in. „The Light on the Bay” i „Go Where Your Heart Believes”, „Transmission Ends”, „Ship to Shore”. Koncert zakończył pokaz sztucznych ogni oraz laserowych efektów świetlnych.

Wcześniej o godz. 15. 00 rozpoczął się koncert na scenie piknikowej, podczas którego wystąpili m.in. zespół Papa D i niemiecka grupa Boney M. Organizatorzy festynu przygotowali również m.in. park zabaw dla najmłodszych oraz pokaz sprzętu wojskowego. Obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność poprzedziło uroczyste posiedzenie Komisji Krajowej związku.

31 sierpnia o godz. 12.00 w kościele św. Brygidy w Gdańsku abp. Sławoj Leszek Głódź odprawi mszę św. w intencji Ojczyzny i NSZZ Solidarność. Następnie odbędzie się przemarsz związkowców, pocztów sztandarowych i mieszkańców miasta na plac Solidarności. Uroczystości zakończą się w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie członkom opozycji solidarnościowej z lat osiemdziesiątych wręczone zostaną honorowe dyplomy.

Na podst. komunikatów Działu Informacji KK
foto: M. Żegliński