Był przyjacielem śląsko-dąbrowskiej Solidarności

W piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej delegacja śląsko-dąbrowskiej Solidarności złożyła kwiaty przy grobie świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii w krypcie Bazyliki Mariackiej na Wawelu.

– Lech Kaczyński był wielkim przyjacielem śląsko-dąbrowskiej Solidarności i do samego końca pozostał wierny ideałom naszego związku. O  tym zawsze będziemy pamiętać i 10 kwietnia przyjeżdżać na Wawel, aby uczcić jego pamięć – powiedział Dominik Kolorz po złożeniu kwiatów przy grobie prezydenckiej pary.

Lech Kaczyński był jednym z twórców i liderów Solidarności. Uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, był doradcą MKS i współautorem tekstu Porozumienia Gdańskiego oraz delegatem na I Krajowy zjazd delegatów NSZZ Solidarność. W latach 1990-1991pełnił funkcję I wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej Solidarności. Praktycznie kierował związkiem w czasie kampanii prezydenckiej Lecha Wałęsy i po jego wyborze na urząd prezydenta RP. W listopadzie 2012 r. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność przyznał pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tytuł: Zasłużony dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

łk