By praca kobiet była lżejsza i bardziej opłacalna

Praca zawodowa i przedsiębiorczość kobiet, problemy w służbie zdrowia oraz zbliżające się wybory parlamentarne były najważniejszymi tematami poruszonymi przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca podczas stanowej pielgrzymki kobiet do Piekar Śląskich.

Tysiące kobiet i dziewcząt uczestniczyły w tradycyjnej żeńskiej pielgrzymce do Sanktuarium Matki  Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Uroczystości na piekarskim wzgórzu odbyły się 16 sierpnia. Odprawiona w ich trakcie msza św. była również kulminacją kilkudniowych obchodów 90. rocznicy nałożenia koron papieskich na cudowny wizerunek Matki Bożej Piekarskiej. Wzięli w niej udział m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo, biskup gliwicki Jan Kopiec, biskup pomocniczy z Opola Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy z Bielska-Białej Piotr Greger oraz  biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło

Przed rozpoczęciem mszy św. do uczestników pielgrzymki zwrócił się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który nawiązał do najważniejszych problemów dotykających kobiety. Na pierwszym miejscu wymienił godzenie obowiązków rodzinnych z pracą zawodową. – Często jesteście z tego powodu przemęczone i przepracowane. Jednak praca zawodowa daje wam też satysfakcję i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz własnej wartości – powiedział abp katowicki. Dziękując kobietom za pracę zawodową prosił ich bliskich, by pomagali im w codziennych obowiązkach. – Niech Wasi bliscy doceniają Waszą pracę, a odpowiedzialni za rozwiązania prawne i instytucjonalne czynią ją lżejszą i lepiej opłacaną – powiedział abp Skworc. Podkreślił, że coraz więcej kobiet prowadzi własne rodzinne firmy, za co należy się im uznanie oraz słowa podziękowania.

Jego zdaniem jednym z najpoważniejszych problemów jest starzenie się społeczeństwa. Z tego względu coraz więcej osób potrzebuje opieki medycznej, ale zaczyna brakować pielęgniarek. Jest ich coraz mniej, mają coraz więcej obowiązków, mało zarabiają i niejednokrotnie zatrudniane są na kontraktach, co nie sprzyja stabilności pracy. Podkreślił, że wiele pielęgniarek czuje się niedowartościowanych i zaapelował do Ministra Zdrowia o dialog ze związkami zawodowymi i uznanie postulatów pielęgniarek, dotyczących m.in. podwyżek płac.

Metropolita katowicki nawiązał również do zbliżających się wyborów parlamentarnych, zaapelował o wzięcie w nich udziału i dokonanie mądrego wyboru. Przypomniał, że w dobiegającej końca kadencji złożonych zostało wiele obywatelskich projektów ustaw i wnioski o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum m.in. w sprawie posyłania sześciolatków do szkół, ale zostały one odrzucone przez posłów. – Oby nikt w przyszłości, a zwłaszcza parlament nowej kadencji, nie marnował w taki sposób społecznej inicjatywy i aktywności – powiedział.

Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce  abp Celestino Migliore, który wygłosił homilię. Zwrócił on uwagę na mądrość kobiet i ich odważne działanie w rozwiązywaniu problemów społecznych. – Mądrość polega na tym, że widzi się całość, ma się kompleksowe spojrzenie na całą wspólnotę, na Kościół, na społeczeństwo. A to pozwala na zauważenie zbliżających się trudnych momentów, delikatnych spraw, które trzeba podjąć. A jeśli je się widzi, to można w porę i z powodzeniem interweniować i dyskretnie im zapobiec – podkreślił abp Migliore.

Tradycyjnie podczas pielgrzymki ogłoszony został laureat nagrody „Lux ex Silesia” .W tym roku laur ten otrzymał Franciszek Pieczka za konsekwentne pielęgnowanie etosu śląskiego oraz wybitne osiągnięcia artystyczne dla kultury polskiej w dziedzinie filmu i teatru.

Żeńska pielgrzymka do Piekar Śląskich jest odpowiedniczką majowej pielgrzymki mężczyzn. Kobiety i dziewczęta przybywają na piekarskie wzgórze w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

aga
źródło foto: abb.beskidy.pl