Solidar Śląsko Dąbrow

Bonusy dla najaktywniejszych gmin

Wśród 20 najaktywniejszych gmin w programie „Czyste Powietrze” znalazło się aż 16 gmin z województwa śląskiego – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ranking pokazujący aktywność gmin w programie „Czyste Powietrze” został opublikowany przez NFOŚiGW i Polski Alarm Smogowy. Jest on oparty o liczbę wniosków złożonych w I kwartale tego roku przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach w przeliczeniu na 1000 budynków jednorodzinnych.

Pierwsze miejsce zajęła gmina Bieruń, gdzie na 1000 budynków jednorodzinnych przypadają 154 złożone wnioski. W czołowej dwudziestce znalazły się także takie gminy jak: Radlin, Lubomia, Gaszowice, Godów, Pszów, Boronów, Świerklany, Jejkowice, Marklowice, Gorzyce, Lyski, Rybnik, Żory, Mszana oraz Suszec.

Ranking ma na celu motywowanie gmin do zachęcania mieszkańców do wymiany przestarzałych kopciuchów na nowoczesne źródła ciepła. Jak zapowiada NFOŚiGW gminy, które okażą się najbardziej aktywne w drugim i kolejnych kwartałach będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie. Bonusy będą przyznawane do 31 marca przyszłego roku. – Na bonusy dla najbardziej aktywnych gmin NFOŚiGW przeznaczy 16 milionów złotych – informuje Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. Warunkiem otrzymania bonusu jest podpisane przez gminę umowy o współpracy przy programie „Czyste Powietrze” z odpowiednim Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest ograniczenie niskiej emisji. Jego wartość oszacowana została na przeszło 100 miliardów złotych.

ak
źródło foto: wfosigw.katowice.pl

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie WFOSIGW.jpg