Solidar Śląsko Dąbrow

Bezpłatne przejazdy dla dzieci ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego

Od 1 stycznia tego roku dzieci oraz młodzież do 16. roku życia, zamieszkałe w gminach wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą za darmo jeździć tramwajami, autobusami i trolejbusami. Ulga obowiązuje w ciągu całego roku kalendarzowego.

To wspólna inicjatywa zarządu Górnośląsko-Zagłębowskiej Metropolii oraz KZK GOP, Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach i Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Po powstaniu metropolii przewoźnicy połączyli siły i wspólnie organizują transport publiczny na swoim terenie. – Wcześniej wprowadzenie bezpłatnych przejazdów na tak ogromną skalę było niemożliwe m.in. ze względów organizacyjnych i finansowych. Szacujemy, że prawo do darmowej komunikacji uzyskało w sumie ok. 150 tys. dzieci i młodzieży – mówi Anna Koteras, rzeczniczka prasowa KZK GOP. Podkreśla, że ulga obowiązuje w całej metropolii.

Dla kogo ulga?
Dzieci, które nie ukończyły 7. roku życia, korzystają z bezpłatnej komunikacji na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się nimi podczas podróży. Ulga przysługuje również młodzieży do 16. roku życia. Osoby urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 września mają do niej prawo do końca września danego roku kalendarzowego. Natomiast osoby, które przyszły na świat w okresie od 1 października do 31 grudnia, mogą jeździć za darmo do momentu ukończenia 16. roku życia. Uprawnienie obowiązuje przez cały rok, także podczas weekendów, wakacji i ferii zimowych. Na razie, żeby z niego skorzystać, wystarczy mieć ze sobą ważną legitymację szkolną. Po trzech miesiącach, czyli od 1 kwietnia tego roku, dzieci od 7. roku życia oraz młodzież będą musiały posiadać Śląską Kartę Usług Publicznych, na której zakodowane zostanie prawo do ulgi. Taką kartę można wyrobić w jednym z kilku punktów obsługi klienta, a prawo do ulgi kodowane jest jednorazowo na podstawie legitymacji szkolnej. Wsiadając do autobusu trzeba będzie odbić kartę w czytniku.

Pomoc dla rodzin
W ocenie związkowców z Solidarności taka ulga była bardzo potrzebna i odciąży budżety tych rodzin, w których wychowuje się więcej dzieci. – Zakup kilku biletów miesięcznych był dla rodziców sporym wydatkiem. Teraz te pieniądze będą mogli przeznaczyć na inne cele, chociażby na zajęcia dodatkowe dla dzieci – mówi Anna Brzezińska, przewodnicząca Solidarności w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Tychach, które wchodzi w skład MZK Tychy. – To jest bardzo dobra decyzja, ale mam nadzieję, że w przyszłości takie ulgi będą przysługiwały także starszej młodzieży, przynajmniej do momentu zakończenia nauki w szkole średniej. To jest okres, w którym edukacja dzieci kosztuje rodziców najwięcej, więc taka pomoc im również by się przydała – podkreśla Józef Kuśmierczyk z Regionalnej Sekcji Komunikacji Miejskiej NSZZ Solidarność oraz szef związku w PKM Katowice. Rzeczniczka KZK GOP nie wyklucza, że może dojść do rozmów na temat rozszerzenia ulgi na pozostałych uczniów szkół średnich. – To jest zupełnie nowe rozwiązanie w taryfie i trzeba ocenić, w jaki sposób sprawdzi się w praktyce. Pewnie w przyszłości otworzy się pole do dalszych dyskusji – zaznacza Anna Koteras.

Jeden bilet, wspólna taryfa
Wprowadzenie darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży to nie jedyna zmiana. Od nowego roku na terenie wszystkich gmin tworzących metropolię obowiązuje jeden bilet na komunikację miejską oraz wspólny cennik. Do tej pory pasażerowie podróżujący np. między Tychami i Katowicami musieli uważać do jakiego autobusu wsiadają i posiadać odpowiedni bilet. – Osoby dojeżdżające z Tychów do Katowic i przesiadające się w tym mieście musiały kasować dwa różne bilety lub zakupić dwa bilety miesięczne. Ujednolicenie taryfy jest dla nich sporym ułatwieniem i odciążeniem, bo za komunikację zapłacą mniej – dodaje przewodnicząca Solidarności w PKM Tychy.

Jaworzno chce rozmawiać
Ulga dla dzieci i młodzieży oraz wspólny bilet nie obowiązują w tych miastach, które nie weszły w skład metropolii. Jednym z nich jest Jaworzno. Argumentując swoją decyzję, władze tego miasta podkreślały, że w Jaworznie komunikacja jest znacznie tańsza niż na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Po wejściu do metropolii i ujednoliceniu taryfy wiele osób podróżujących tylko po Jaworznie musiałoby za przejazdy autobusami płacić więcej. Niemniej pod koniec ubiegłego roku prezydent Jaworzna zwrócił się do władz GZM o wprowadzenie jednolitej taryfy dla pasażerów korzystających równocześnie z komunikacji organizowanej przez PKM Jaworzno oraz metropolię. W odpowiedzi przedstawiciele GZM podkreślili, że są otwarci na takie rozmowy.

Nieliczne wyjątki
Jako pierwsza w województwie śląskim darmową komunikację dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów kilka lat temu wprowadziła gmina Pawłowice. Z ulgi korzystają te dzieci, które by dotrzeć do szkoły podstawowej muszą pokonać więcej niż 3 km oraz młodzież gimnazjalna mieszkająca co najmniej 4 km od szkoły. Pozostali mieszkańcy Pawłowic za przejazd komunikacją miejską płacą tylko złotówkę. Obecnie trzy bezpłatne linie komunikacyjne funkcjonują w Łaziskach Górnych i siedem w Żorach. Od września ubiegłego roku z darmowej komunikacji na terenie Jastrzębia-Zdroju mogą korzystać dzieci, uczniowie i studenci zameldowani w tym mieście. 1 września 2017 roku bezpłatne przejazdy wprowadzone zostały w Tychach, ale prawo do nich uzyskały tylko dzieci z najuboższych rodzin, pobierających zasiłek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Agnieszka Konieczny
Źródło foto: wikimedia.commons.org/Nemo5576

Dodaj komentarz