Bez porozumienia w Kopex Machinery

Fiaskiem zakończyły się negocjacje między zarządem Kopex Machinery i związkami zawodowymi w sprawie regulaminu kolejnych już w tym roku zwolnień grupowych w firmie. Pracę ma stracić 250 osób. Związkowcy rozważają rozpoczęcie procedury sporu zbiorowego.

Brak porozumienia między zarządem spółki i związkami zawodowymi w sprawie regulaminu zwolnień grupowych oznacza, że pracodawca jednostronnie zdecyduje o szczegółach planowanych redukcji zatrudnienia. – Zarząd nie zgodził się na żadne ustępstwa w stosunku do swoich wcześniejszych propozycji, które dla nas były nie do zaakceptowania – mówi Józef Zaniewski przewodniczący Solidarności w rybnickiej Ryfamie należącej do Kopex Machinery.

Jednocześnie zarząd spółki zobowiązał się do przedstawienia związkom zawodowym w trybie pilnym informacji dotyczących programu restrukturyzacji majątkowej spółki oraz jej nowego  schematu organizacyjnego. – Na podstawie tych dokumentów ocenimy czy działania podejmowane przez pracodawcę dają szanse na trwałą poprawę sytuacji finansowej Kopex Machinery. Wówczas podejmiemy decyzję w sprawie rozpoczęcia sporu zbiorowego – zaznacza Józef Zaniewski.

Jak podkreśla, ewentualny spór zbiorowy skomplikowałby trwający proces połączenia grupy Kopex z Famurem oraz utrudniłby negocjacje z bankami dotyczące restrukturyzacji zadłużenia Kopeksu. – Wszystkim nam zależy na dobru firmy i jej pracowników. Natomiast jeżeli restrukturyzacja Kopex Machinery ma polegać wyłącznie na kolejnych zwolnieniach wśród załogi, nie zawahamy się przed rozpoczęciem sporu zbiorowego – wskazuje przewodniczący.

O planowanych zwolnieniach grupowych w zakładach Kopex Machinery w Zabrzu i  Rybniku związkowcy zostali poinformowani przez pracodawcę 26 sierpnia, dzień po zakończeniu procedury poprzedniej redukcji zatrudnienia. Wówczas pracę straciło 225 osób. Teraz redukcja ma objąć kolejnych 250 pracowników. Proces zwolnień grupowych w spółce ma potrwać do 30 czerwca 2017 roku.

Należące do spółki Kopex Machinery zakłady w Zabrzu  i Rybniku łącznie zatrudniają ok. 940 pracowników. W całej Grupie Kopex pracuje ok. 4000 osób. Kopex jest największym w Polsce producentem maszyn i urządzeń dla branży górniczej.

łk
źródło foto: flickr.com/Helen Simonsson