Solidar Śląsko Dąbrow

Bez pieniędzy, bez pracy

Ostatnią pensję otrzymały w styczniu, w trzech ratach. W zeszłym tygodniu wypłacono im po 400 złzaliczki z pensji za luty. 19 kwietnia ponad 150 pracownic firmy Hans Pauly w Piekarach Śląskich będzie pikietować przed zakładem, domagając się wypłaty zaległych pensji.

– Od lutego jesteśmy na postojowym. Dwa wnioski o rozpoczęcie postępowania upadłościowego w naszej firmie zostały odrzucone. 19 kwietnia ma się odbyć licytacja komornicza maszyn i urządzeń w naszym zakładzie. Boimy się, że jeśli komornik sprzeda maszyny, to my nigdy nie odzyskamy zaległych wypłat. Będziemy się domagać wstrzymania licytacji do czasu ogłoszenia upadłości spółki. Chcemy, żeby do zakładu wszedł syndyk masy upadłościowej, bo to jest chyba jedyna szansa, abyśmy nie zostały z pustymi rękami – mówi Bożena Cichocka, przewodnicząca zakładowej Solidarności.

– Wiemy, że już nie ma szans na uratowanie miejsc pracy w naszym zakładzie, ale chcemy odzyskać nasze pieniądze i uzyskać należne odprawy. Nasza firma zatrudnia w sumie 152 kobiety, w różnym wieku, od 25 do 55 lat. Wiele spośród nich to matki samotnie wychowujące dzieci. Są w dramatycznej sytuacji – podkreśla Cichocka.

Solidarność w firmie powstała w lutym tego roku. – Od razu zapisała się większość załogi. Wtedy już wiedziałyśmy, że firma matka upadła, a nasza spółka wpadła w potężne tarapaty. Żałujemy, że wcześniej nie było u nas związku. Pewnie wtedy pracodawca inaczej by nas potraktował – dodaje. W zeszłym tygodniu zakładowa Solidarność spotkała się z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich. – Mamy nadzieję, że urząd nas wesprze, pomoże w ewentualnym przekwalifikowaniu się i wszystkie znajdziemy nową pracę – mówi przewodnicząca zakładowej „S”.

Hans Pauly sp. z o.o w Piekarach Śląskich to producent tekstyliów mieszkaniowych: obrusów, poszew, poduszek i zasłon . Powstała 1995 roku jako spółka „córka” niemieckiej firmy Hans Pauly GmbH. W grudniu niemiecka spółka została postawiona w stan upadłości. Zarząd polskiej spółki szukał nowego inwestora dla zakładu w Piekarach, ale bez rezultatu.

Pikieta rozpocznie się o godz. 12.00 przed siedzibą firmy na ul. Szmaragdowej 2.

 

Dodaj komentarz