Solidar Śląsko Dąbrow

Bez niego trudno sobie wyobrazić „Solidarność”

20 grudnia zmarł Andrzej Rozpłochowski, przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 roku. Sygnatariusz Porozumienia Katowickiego, legenda śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 grudnia w Katowicach.

– Odszedł Andrzej Rozpłochowski – legendarny Człowiek Solidarności, Przewodniczący komitetu strajkowego Huty Katowice w 1980 roku, który podpisał słynne Porozumienie Dąbrowskie (Katowickie). Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość. Cześć Jego Pamięci! R.I.P. – napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.

Wkład Andrzeja Rozpłochowskiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości podkreślił również premier Matusz Morawiecki – Bez niego trudno sobie wyobrazić Solidarność na Śląsku. Bez niego trudno też wyobrazić sobie Solidarność w ogóle – napisał na Facebooku szef rządu.

21 grudnia przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie Andrzeja Rozpłochowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski – Człowiek skromny, prawy, który nigdy nie zabiegał o własne honory i korzyści. Był dla mnie wzorem niezłomności i odwagi – powiedział Piotr Duda.

Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zaznaczył, że Andrzej Rozpłochowski nawet w najtrudniejszych czasach nigdy nie tracił wiary w wolną Polskę. Był prawdziwym patriotą i antykomunistą. – Jako jeden z nielicznych, nawet podczas internowania, cały czas wierzył, że komunizm wcześniej, czy później upadnie. Mówił, że „Solidarność” zwycięży, że będziemy żyć w wolnym kraju. To była postać, bez której śląsko-dąbrowska „Solidarność” nie byłaby tak silna, zarówno w latach 80-tych, jak i teraz – wskazał Dominik Kolorz.

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Rozpłochowskiego odbędą się 23 grudnia. O godzinie 12.00 rozpocznie się msza święta w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (kościół Mariacki). Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny mieszczący się przy ul. Francuskiej.

Andrzej Rozpłochowski urodził się 7 września 1950 w Gdańsku-Oliwie. Pracę w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej rozpoczął w 1977 roku. Był przewodniczącym komitetu strajkowego w hucie w sierpniu 1980 roku. 11 września 1980 roku składał swój podpis pod Porozumieniem Katowickim. Członek regionalnych i krajowych władz „S”. 13 grudnia został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach, 23 grudnia 1982 roku przewieziony do Warszawy i oskarżony o „próbę obalenia siłą ustroju PRL”. Był przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów. Zwolniony po amnestii w lipcu 1984 roku. Od 1988 roku na emigracji w USA. W sierpniu 2010 roku wrócił do kraju. Autor wspomnień „Postawią Ci szubienicę…”. Przed 11 laty odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ak, łk, ny