Solidar Śląsko Dąbrow

Sztolnia Królowa Luiza

UWAGA: oferta na rok 2022 w trakcie tworzenia

.

—— stara oferta ——

Zapraszamy Państwa do Kompleksu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu – największego kompleksu turystycznego związanego z dziedzictwem pogórniczym w Polsce. Łączy on w sobie zrewitalizowaną infrastrukturę naziemną skupioną wokół dwóch szybów kopalnianych wraz z siecią udostępnionych turystom podziemnych wyrobisk. Odwiedzający mogą wybierać spośród kilku wariantów tras turystycznych obejmujących łącznie 5 km długości, dostępnych zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Na miejscu czeka na Państwa pełna infrastruktura turystyczna: parkingi, punkty informacyjne oraz Bistro Łańcuszkowa przy ul. Wolności 410.

Cennik dla członków „Solidarności”


SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA*** ul. Wolności 410, Zabrze

ZWIEDZANIE BILET NORMALNY / BILET ULGOWY* / BILET RODZINNY**

Trasa Turystyczna – 38,00 zł / 30,00 zł / 25,00 zł (trasa rozpoczyna się w budynku Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 408)

Trasa Wodna – 51,00 zł / 35,00 zł / 40,00 zł


KOPALNIA KRÓLOWA LUIZA ul. Sienkiewicza 43, Zabrze

ZWIEDZANIE BILET NORMALNY / BILET ULGOWY* / BILET RODZINNY**

Trasa Rodzinna + Park 12C – 30,00zł / 21,00 zł / 25,00 zł


* Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się do 26 roku życia oraz emerytom i rencistom.

** Obowiązuje od poniedziałku do niedzieli. Cena za osobę, minimum 3 osoby (max. 2 opiekunów prawnych na grupę + osoby pod opieką prawną opiekunów, które nie przekroczyły 18 roku życia).

*** Rabat obowiązuje od cen regularnych z wyłączeniem ofert specjalnych i promocji, w tym biletu rodzinnego.

Rezerwacje: Katarzyna Strojek 885 566 801

Zwiedzanie Kompleksu proponujemy w ramach następujących tras:

Trasa Turystyczna

Podziemna podróż w czasie przez zabrzańskie podziemia, w przekrojowy sposób obrazująca, jak rozwijała się technika górnicza od końca XVIII wieku do czasów współczesnych. Podczas zwiedzania można zobaczyć między innymi zabytkowe, ceglane portale chroniące i wzmacniające stropy, rekonstrukcję podziemnego portu, gdzie ładowano wydobyty węgiel do łodzi czy chodnik wydrążony w całości w pokładzie węgla, który w skali europejskiego górnictwa można uznać za absolutny unikat. Turyści w trakcie zwiedzania poznają nie tylko różne metody wydobycia węgla, stosowane w poszczególnych okresach, ale jednocześnie dowiadują się o życiu zwykłych pracowników przemysłowych. Do dziś na ociosach można zobaczyć historyczne ślady po kilofach, klinach, którymi rozłupywano skałę, pozostałości przytamków i otworów pełniących rolę wsporników. Doświadczeni przewodnicy wiedzą, gdzie ukryte są również inne ślady działalności dawnych górników, wykute w skałach inicjały, daty, symbole. Trasa ta umożliwia również zwiedzanie największego w Polsce parku czynnych maszyn górniczych, prezentujących XX-wieczne i współczesne metody wydobycia węgla, w tym dwa kombajny, strug węglowy, wrębiarkę, ładowarkę, przenośniki do transportu węgla

Trasa Rodzinna

Trasa prowadząca przez podziemia Kopalni Królowa Luiza zachwyci nie tylko dorosłych, ale także najmłodszych uczestników wycieczki!

To niezwykła przygoda dla dzieci, które na swojej drodze spotkają Skarbnika, opiekuna i strażnika górników. Będą mogły przejść się po wąskich korytarzach, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe maszyny wydobywające węgiel. Dzięki projekcjom multimedialnym bliżej poznają pracę górników i dowiedzą się, dlaczego węgiel jest tak ważny dla Górnego Śląska. Na sam koniec czeka na nich przejażdżka autentyczną kolejną Karlik!

Trasa prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku. Wypełniona jest zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi.

Kopalnie wydobywają węgiel na wielką skalę i to właśnie można odczuć przemierzając podziemia „Królowej Luizy”. Dwie udostępnione dla turystów ściany wydobywcze – strugowa i kombajnowa – rozciągają się na długości ponad 80 metrów i w całości zabezpieczone są hydraulicznymi sekcjami ścianowymi.

W sezonie letnim bilet na trasę rodzinną upoważnia również do wstępu do Parku 12C – plenerowego parku edukacyjnego dla 4 rodzin, z atrakcjami zbudowanymi wokół 4 żywiołów: ognia, powietrza, ziemi i wody.

Trasa Wodna

Najnowszy produkt w naszej ofercie. Trasa umożliwia poznanie trudu XIX- wiecznej pracy górniczej. Obrazuje też zagrożenia ze strony żywiołów, z jakimi zmagali się górnicy.
Obok części pieszej, zwiedzanie obejmuje też prawdziwy hit – podziemny spływ łodziami pod samym centrum Zabrza, o długości ponad 1100 metrów, podczas którego turyści spotkają m.in. tajemnicze postacie ze śląskich legend – Utopka i Skarbnika. To także porty, mijanki, odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach wyjątkowy światłocień. Wrażenia – bezcenne!

Miłośnicy surowego piękna skał i minerałów w trakcie zwiedzania również znajdą coś dla siebie. Sztolnia Królowa Luiza to nie tylko praca człowieka, ale też przyrody. Nacieki wapienne, zazwyczaj podziwiane w jaskiniach, czy żywe rośliny, które z pomocą odrobiny sztucznego światła i 90% dawki wilgoci w powietrzu, rosną prawie 40 metrów pod ziemią – tego się nie da zapomnieć

Wybierając powyższe trasy, czekają na Państwa m.in.:

  • NAJdłuższa podziemna trasa wodna w obiekcie górnictwa węglowego w Europie – Sztolnia biegła od Chorzowa przez Zabrze aż do Kanału Kłodnickiego i służyła do odwadniania śląskich kopalń oraz spławiania łodzi z węglem. Dziś dostępny jest dla odwiedzających ponad kilometrowy odcinek, który pokonujemy łódką, poznając jednocześnie historię, legendy i opowieści regionu.

  • NAJstarsza Łaźnia Łańcuszkowa na Górnym Śląsku – pierwsza łaźnia kopalniana na Górnym Śląsku, dziś zmieniona w wielofunkcyjną przestrzeń użytkową, świecącą pełnią blasku po rewitalizacji.

  • NAJlepsza oferta edukacyjna – w autentycznych podziemnych przestrzeniach realizowane są lekcje edukacyjne zgodne z podstawą programową nauczania na każdym szczeblu edukacji.
  • NAJwiększy kombajn węglowy, który mogą zobaczyć turyści to KWB 3 RDU. 22 tony wagi!! To monstrum podziwiać można zwiedzając Trasę Rodzinną. Autentyczny kombajn ścianowy, którego modele niemal do dziś fedrowały węgiel w górnośląskich kopalniach.

Zniżka 15% regularnych cen Kompleksu Sztolnia Królowa Luiza zostanie udzielona każdemu, kto przy kasach okaże swoją legitymację Członka Solidarności oraz wszystkim osobom, które będą mu towarzyszyć podczas wycieczki!

Sztolnia to całe mnóstwo wiedzy oraz wrażeń, którymi pragniemy podzielić się z Państwem.

Zapraszamy do kontaktu!

Szczegółowe informacje o wycieczkach i dane teleadresowe obiektów można znaleźć na stronie internetowej http://www.sztolnialuiza.pl