Będzie referendum strajkowe w Aweco

22 listopada  w spółce Aweco Polska Appliance w Tychach rozpocznie się referendum strajkowe. Związkowcy domagają się m.in. podwyższenia wynagrodzeń pracowników firmy o 500 zł brutto.

– Referendum rozpocznie się o godz. 9.00 na zakładowych stołówkach – mówi Grzegorz Zmuda, przewodniczący międzyzakładowej Solidarności w Nexteer Automotive Poland, która zakresem działalności obejmuje spółkę Aweco Polska Appliance. Dodaje, że głosowanie potrwa do 23 listopada do godz. 12.00. Urny będą wystawione na każdej stołówce, tak by wszyscy pracownicy mogli wziąć udział w referendum, podczas przerwy śniadaniowej, przed rozpoczęciem pracy lub po jej zakończeniu.

Jak wskazuje Grzegorz Zmuda, zarobki pracowników produkcyjnych w tyskim Aweco są bardzo niskie. Wynagrodzenie zasadnicze wszystkich pracowników zatrudnionych na wydziałach produkcyjnych wynosi 2100 zł brutto, czyli  jest równe płacy minimalnej.

Przewodniczący podkreśla, że na decyzję o przeprowadzeniu referendum strajkowego wpływ miała m.in. decyzja pracodawcy o zmniejszeniu premii produkcyjnej w firmie o 400 zł i przeniesieniu uzyskanych w ten sposób środków do stawek zasadniczych pracowników. – Jak wiadomo, płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku o 150 zł. Pracodawca w Aweco zabierając pracownikom premię i przenosząc ją do stawek zasadniczych, w sprytny sposób uniknie konieczności podnoszenia im wynagrodzeń. Innymi słowy w całym kraju płaca minimalna wzrośnie, a pensje w Aweco zostaną takie same jak były – tłumaczy Zmuda.

W ocenie związku niskie płace w Aweco powodują ogromną rotację pracowników. – Większość nowo zatrudnionych zwalnia się po kilku miesiącach. Pozostali pracownicy są zmęczeni ciągłym przyuczaniem nowych osób do pracy. Dlatego domagamy się znaczących podwyżek wynagrodzeń, które pozwolą ustabilizować zatrudnienie – dodaje przewodniczący Solidarności.

Oprócz wzrostu płac Solidarność domaga się m.in. zwiększenia dodatku za pracę w godzinach nocnych, wprowadzenia jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego, ograniczenia możliwości dokonywania zmian w harmonogramach czasu pracy oraz zmiany zapisów w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Spór zbiorowy w tyskim Aweco Polska Appliance trwa od zeszłego roku. Rokowania pomiędzy przedstawicielami Solidarności i zarządem firmy zakończyły się fiaskiem. Dotychczasowe rozmowy z udziałem mediatora wyznaczonego przez  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej również nie przyniosły zbliżenia stanowisk. – W odpowiedzi na postulaty strony związkowej pracodawca nie zaproponował żadnych  podwyżek – mówi Grzegorz Zmuda.

Spółka Aweco Polska Appliance zajmuje się produkcją komponentów do samochodów i sprzętu AGD. Firma zatrudnia ok. 800 pracowników.

łk