Solidar Śląsko Dąbrow

Będzie pikieta w Auchan

W środę 13 czerwca o godzinie 16.00 przed hipermarketem Auchan w Mikołowie zostanie przeprowadzona akcja protestacyjna w obronie zwolnionego z pracy wiceprzewodniczącego tamtejszej Solidarności. – To nie będzie typowa pikieta. Przygotowaliśmy niespodziankę, która będzie bardzo dotkliwa dla kierownictwa tego sklepu – mówi Sławomir Ciebiera, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

O założeniu komisji zakładowej Solidarności w mikołowskim Auchan pracownicy poinformowali pracodawcę 18 maja. – Następnego dnia, kiedy przyszedłem do pracy, od razu zostałem wezwany do menadżera. Na stole w jego gabinecie już leżało wypowiedzenie. Kiedy powiedziałem, że jako wiceprzewodniczący związku jestem pracownikiem szczególnie chronionym, odpowiedział mi, że żadnego pisma o powstaniu naszego związku nie widział – mówi Aron Plewa, zwolniony z pracy wiceprzewodniczący zakładowej „S”.

– W naszej ocenie to zwolnienie jest całkowicie bezprawne. Złożyliśmy już w tej sprawie pozew w sądzie pracy. Przygotowujemy również doniesienie do prokuratury. Jesteśmy przekonani, że Aron wygra sprawę w sądzie i zostanie przywrócony do pracy – podkreśla Mirosław Grzywa, członek Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

Jak przekonuje Aron Plewa, pracownicy marketu zdecydowali się założyć związek, aby poprawić warunki pracy, bo wcześniej ich postulaty były ignorowane przez kierownictwo sklepu. – Zorganizowaliśmy się nie po to, żeby żądać od pracodawcy jakichś nierealnych rzeczy. Chcieliśmy po prostu mieć wpływ na to, co się dzieje w naszym zakładzie. Pracodawca jednak postanowił mnie zwolnić zanim w ogóle spotkał się z nami i wysłuchał, tego, co mamy do powiedzenia – dodaje.

W środowej akcji protestacyjnej pracowników Auchan wesprą koledzy z innych branż. – Nie możemy tolerować takiego zachowania pracodawców. Środowa akcja będzie swego rodzaju ostrzeżeniem dla pracodawcy. Miejmy nadzieję, że pracodawca go posłucha i przywróci Arona do pracy – zapowiada Sławomir Ciebiera.

 

Dodaj komentarz