Solidar Śląsko Dąbrow

Będzie demonstracja w Warszawie

Jest zgoda członków związku i na strajk generalny w zakładach pracy, i na demonstrację w Warszawie – poinformował 20 czerwca podczas briefingu prasowego w Gorzowie Wielkopolskim przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. 19 i 20 czerwca w Gorzowie Wielkopolskim odbywało się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej związku, podczas którego omawiano wyniki  związkowego referendum sondażowego na temat wyboru form ogólnopolskiej akcji protestacyjnej i plan działań na najnbliższe miesiące.

Jak podało biuro prasowe Komisji Krajowej, do 19 czerwca w referendum sondażowym wzięło udział ponad 72 proc. uprawnionych członków Solidarności.  Za strajkiem generalnym opowiedziało się 84 proc. uczestników głosowania, za demonstracją w Warszawie ponad 86 proc.głosujących.

Szef Solidarności powiedział, że do demonstracji dojdzie najprawdopodobniej w pierwszej dekadzie września. – Na pewno nie będzie to demonstracja  jednodniowa. Może być tak, że będzie w tych dniach i strajk, i demonstracja. A może być tak, że będzie najpierw demonstracja, a później strajk, bo szykujemy się na długą drogę do odsunięcia tego rządu od władzy – podkreślił Duda. Jeżeli zapadnie decyzja o strajku generalnym, to zgodnie z prawem najpierw musi zostać przeprowadzone referendum strajkowe w zakładach pracy.

Piotr Duda zapowiedział, że Solidarnosć będzie ustalać scenariusz działań wspólnie z dwoma innymi, reprezentatywnymi centralami związkowymi: z OPZZ i z Forum Związków Zawodowych. Ma powstać wspólny, krajowy sztab protestacyjny.

 

Dodaj komentarz