Solidar Śląsko Dąbrow

Będą rozmowy z władzami koncernu Fiat Chrysler Automobiles

13 kwietnia w tyskim Fiacie rozpocznie się kolejna runda negocjacji na temat podwyżek płac. W rozmowach mają uczestniczyć przedstawiciele włoskich władz koncernu. Od rezultatu tego spotkania Solidarność uzależnia decyzję o rozpoczęciu w fabryce akcji strajkowej.

– Liczymy, że zarząd z Turynu przywiezie nowe propozycje i uda się zakończyć trwający w naszej firmie konflikt i podpisać porozumienie płacowe. Po spotkaniu 13 kwietnia przekażemy pracownikom informacje dotyczące jego rezultatów i ogłosimy harmonogram dalszych działań – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w tyskiej fabryce Fiata, która od początku kwietnia funkcjonuje pod nową nazwą Fiat Chrysler Automobiles Poland.

Spór w tyskiej fabryce Fiata trwa od wielu miesięcy. Solidarność domaga się 500 zł brutto podwyżki dla wszystkich pracowników. Związkowcy argumentują, że płace pracowników Fiata nie były waloryzowane od wielu lat pomimo tego, że firma co roku przynosi zyski na poziomie kilkuset mln zł. – Cały czas słyszymy, że jesteśmy najlepszym europejskim zakładem Fiata, a nasze wynagrodzenia stoją w miejscu. W ubiegłym roku płace stanowiły niespełna 2 proc. wszystkich kosztów naszej firmy – wskazuje przewodnicząca.

W odpowiedzi na postulaty płacowe Solidarności zarząd FCA Poland proponuje 100 zł brutto podwyżki lub dwa razy więcej, ale pod warunkiem, że związki zawodowe zgodzą się na wprowadzenie w zakładzie 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych czasu pracy. W ocenie związkowców wydłużenie okresów rozliczeniowych na zasadach proponowanych przez pracodawcę pozbawiłoby pracowników dodatkowych pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych. – Pracownicy dostaliby 200 zł brutto podwyżki, a przy okazji zostaliby pozbawieni znacznie większej kwoty za nadgodziny – podkreśla Wanda Stróżyk.

28 marca w FAP spisano protokół rozbieżności kończący etap rokowań w ramach trwającego w firmie sporu zbiorowego. W najbliższych dniach Solidarność wystąpi do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o wyznaczenie mediatora. Na przełomie stycznia i lutego w tyskiej fabryce Fiata oraz w spółkach kooperujących Solidarność zorganizowała referendum, w którym pracownicy zdecydowali o rozpoczęciu akcji strajkowej. W Fiacie 95 proc. głosujących opowiedziało się za tą forma protestu.

łk
źródło foto: solidarnoscfiat.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.