Solidar Śląsko Dąbrow

Będą masówki i referendum, kolejne rozmowy w środę

10 stycznia przy udziale mediatora odbyły się rozmowy zarządu Polskiej Grupy Górniczej z reprezentantami związków zawodowych. Spotkanie nie przyniosło rozstrzygnięć i zostało przerwane do środy 12 stycznia. Tego dnia w kopalniach ma się rozpocząć dwudniowe referendum strajkowe.

– Przedstawiliśmy swoje argumenty, zarząd swoje. Pani mediator poprosiła, abyśmy się spotkali po raz kolejny w środę o 12.00. To nie zatrzymuje biegu wydarzeń. We wtorek masówki, w środę i czwartek robimy referendum strajkowe, bo niezależnie od mediacji możemy to zrobić. Harmonogram dalej realizujemy natomiast poczekamy do środy do 12.00. Gdyby się okazało, że będzie porozumienie, to będzie fajnie. Czekamy, ale swoje robimy – powiedział po zakończeniu rozmów lider górniczej  „Solidarności” Bogusław Hutek.

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym 5 stycznia przez sztab protestacyjno-strajkowy, dwudniowe referendum strajkowe ma być przeprowadzone w kopalniach spółki 12 i 13 stycznia. Dzień wcześniej będą organizowane masówki informacyjne dla załóg. 17 stycznia ma się rozpocząć kolejna blokada wysyłki węgla. Tym razem protest ma być prowadzony do odwołania.

Od 21 grudnia w Polskiej Grupie Górniczej trwa pogotowie strajkowe. Strona związkowa domaga się wypłacenia górnikom z PGG rekompensaty za przepracowane od września do grudnia weekendy. Od kilku miesięcy z powodu trwającego w całej Europie kryzysu energetycznego, górnicy pracują w nadgodzinach i w weekendy, ale nie otrzymują za to należnego wynagrodzenia. Ponadto strona związkowa wzrostu średniego wynagrodzenia w PGG z obecnych 7829 zł do 8200 zł brutto.

Protestujący od 21 do 23 grudnia prowadzili ostrzegawczą akcję blokowania wysyłki węgla. Blokady dotyczyły wyłącznie węgla transportowanego do elektrowni. Sprzedaż surowca dla odbiorców indywidualnych odbywała się normalnie. Kolejną blokada prowadzono przed doby od 4 do 6 stycznia.

ny