Apel w sprawie węgla dla emerytów

Związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej zaapelowały do zarządu spółki o odstąpienie od decyzji dotyczącej pozbawienia prawa do bezpłatnego węgla emerytów i rencistów górniczych. W zamian związkowcy postulują, aby w 2015 roku deputat był realizowany wyłącznie w naturze.

W piśmie do zarządu Kompanii Węglowej przedstawiciele górniczych central związkowych wskazali, iż toczą się rozmowy dotyczące przejęcia tego rodzaju zobowiązań spółek węglowych przez Skarb Państwa. – Taka propozycja została złożona przez związki zawodowe, a strona rządowa nie odrzuciła tego pomysłu. Jednak w sytuacji, gdy zarząd Kompanii Węglowej pozbawi emerytów bezpłatnego węgla, rząd może uznać, że problem został rozwiązany i nie ma o czym dalej dyskutować – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności i szef związku w Kompanii Węglowej.

Związkowcy zaproponowali również, aby bezpłatny węgiel w przyszłym roku był wydawany  osobom uprawnionym wyłącznie w naturze. – Skoro na kopalnianych zwałowiskach zalega węgiel, którego zarząd nie potrafi sprzedać, to jego część może zostać przeznaczona na realizację zobowiązań spółki wobec jej byłych pracowników. W ten sposób zyskamy czas na dokończenie negocjacji z rządem, a emeryci nie nie stracą swoich uprawnień – podkreśla Jarosław Grzesik.

Uchwałę dotycząca pozbawienia górniczych emerytów i rencistów prawa do bezpłatnego węgla zarząd Kompanii Węglowej podjął pod koniec września. Jej zapisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.

łk