Solidar Śląsko Dąbrow

Apel do prezesa Auchan, porozumienie w sieci Carrefour

Handlowa Solidarność zwróciła się do prezesa Auchan Polska o skrócenie godzin pracy w Wigilię Bożego Narodzenia w sklepach tej marki. Auchan jest obecnie największą siecią hipermarketów w Polsce i zarazem jedyną, w której pracownicy 24 grudnia będą pracować dłużej niż do 14.00.

Krajowa Sekcja Handlu NSZZ Solidarność od wielu lat w okresie przedświątecznym prowadzi kampanie informacyjne, których celem jest skłonienie pracodawców z branży handlowej do skrócenia godzin pracy w Wigilię. – Nasza akcja „Nie przehandluj pierwszej gwiazdki” przyniosła bardzo wymierne efekty. W tym roku w Wigilię niemal wszystkie dyskonty, a także super- i hipermarkety będą otwarte maksymalnie do 14.00. Niechlubnym wyjątkiem jest Auchan, który planuje pracę w tym dniu do 15.00. Auchan po przejęciu działających w Polsce marketów Real jest obecnie największą siecią w naszym kraju – mówi Alfred Bujara, Przewodniczący Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Dodaje, że praca marketów tej sieci do 15.00 nie oznacza, że zatrudnieni w nich pracownicy o tej godzinie wyjdą do domów. Klient może przyjść o 14.55 i robić zakupy tak długo, jak mu się podoba. Potem trzeba jeszcze posprzątać, uzupełnić towar na półkach i w chłodniach oraz wykonać wiele innych czynności. To oznacza, że pracownik wyjdzie z pracy dopiero ok. godz. 17.00 i do wigilijnej wieczerzy zasiądzie późnym wieczorem – mówi Alfred Bujara.

Jako przykład pozytywnych zmian w podejściu pracodawców z branży handlu wielkopowierzchniowego do godzin pracy marketów 24 grudnia, przewodniczący wskazuje sieć Carrefour. – W listopadzie podpisaliśmy z zarządem tej sieci porozumienie w sprawie skrócenia godzin pracy w Wigilię do godziny 14.00 To przykład nie tylko skuteczności naszej kampanii, ale również tego, że poprzez dialog społeczny można pogodzić interesy ekonomiczne pracodawcy z interesami pracowników – wskazuje przewodniczący.

Apel o skrócenie godzin pracy 24 grudnia handlowa Solidarność przesłała również do dyrektorów galerii handlowych. – W galeriach działają nie tylko duże markety spożywcze, ale również butiki odzieżowe, sklepy RTV-AGD czy drogerie. Niestety w dalszym ciągu zdarza się, że pracownicy tych sklepów w Wigilię pracują nawet do późnego popołudnia. Liczymy, że i te placówki pozytywnie odpowiedzą na nasza prośbę i krótszy czas pracy 24 grudnia w całej branży handlowej stanie się nie tylko dobrym obyczajem, ale również standardem, o który pracownicy już nigdy nie będą musieli zabiegać, ani o nim przypominać – podkreśla Bujara.

łk
źródło foto:pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.