Solidar Śląsko Dąbrow

Antysmogowa, ale nie antywęglowa

Tzw. uchwała antysmogowa przygotowywana przez Zarząd Województwa Śląskiego nie będzie uchwałą antywęglową – zapewnił członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik w piśmie przesłanym pod koniec czerwca do władz śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

To odpowiedź na stanowisko Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, w którym delegaci zaapelowali do władz samorządowych wszystkich szczebli w naszym regionie, aby pod pretekstem walki z tzw. niską emisją nie eliminowały najtańszego nośnika energii, jakim jest węgiel, przestrzegając przed gospodarczymi i społecznymi konsekwencjami tego działania.

– W ocenie WZD wszelkie programy na rzecz przeciwdziałania niskiej emisji powinny się opierać przede wszystkim na zastępowaniu starych instalacji grzewczych nowoczesnymi, wysokosprawnymi, niskoemisyjnymi kotłami węglowymi oraz na zwiększeniu kontroli nad jakością paliwa spalanego w ogrzewnictwie indywidualnym. Spalanie węgla o odpowiednich parametrach jakościowych w nowoczesnych kotłach jest skuteczną i jednocześnie najtańszą metodą walki z niską emisją – podkreślono w stanowisku WZD.

Henryk Mercik w odpowiedzi poinformował, że w założeniach uchwały antysmogowej nie przewiduje się zapisu o zakazie spalania węgla w celu ogrzewania budynków mieszkalnych. Ocenił, że eliminacja spalania węgla w indywidualnym ogrzewnictwie z wielu względów, głównie społecznych, technicznych i ekonomicznych, nie jest możliwa. Jego zdaniem szkodliwa emisja powodowana jest główne spalaniem paliwa złej jakości, w bardzo wielu przypadkach w starych paleniskach i słabych parametrach energetycznych. Zapowiedział, że działania samorządu wojewódzkiego związane z ograniczeniem niskiej emisji będą zmierzały w kierunku wprowadzenia regulacji dotyczących jakości paliw i stałych oraz klasy instalacji grzewczych.

ny
źródło foto:pixabay.com/CC0

 

Dodaj komentarz