Solidar Śląsko Dąbrow

Amerykanie przejmą kardiologię

1 stycznia 2012 roku oddział kardiologiczny Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej przejmie konsorcjum American Heart of Poland z Ustronia. Była to jedyna firma, która wzięła udział w przetargu na wydzierżawienie szpitalnej kardiologii. Konkurs został rozstrzygnięty 10 listopada.

Wyodrębnienie oddziału kardiologicznego ze struktur szpitala od początku budziło wiele wątpliwości wśród organizacji związkowych i pracowników placówki. Atmosferę udało się nieco uspokoić, gdy po interwencjach związków zawodowych, w specyfikacji przetargu uwzględnione zostały gwarancje pracy i płacy dla przekazywanych pielęgniarek i lekarzy. – Nie są to gwarancje dziesięcioletnie, tak jak dzierżawa oddziału, ale wystarczą na stabilizację pracy w nowym podmiocie – uważa Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w placówce.

Jest przekonana, że przechodzący pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje potrzebne u nowego pracodawcy. Podkreśla, że Solidarność pomaga członkom związku przygotować się do restrukturyzacji szpitala m.in. poprzez programy rozwojowe i kursy kwalifikacyjne organizowane ze środków unijnych przy współpracy z samorządami i firmami medycznymi. – Prowadzimy również akcje informacyjne. Ostatnio wiele pielęgniarek, wśród nich członkinie Solidarności, skorzystało ze studiów licencjackich finansowanych z UE – dodaje Elżbieta Żuchowicz.

W tej chwili Solidarność czeka na informacje od nowego pracodawcy dotyczące warunków przejęcia pracowników kardiologii. – Nasza Komisja Zakładowa obejmie swoim zasięgiem działania ten podmiot i zgodnie z obowiązującym prawem będzie reprezentować członków Solidarności – zapowiada przewodnicząca związku w dąbrowskim szpitalu.

Dodaj komentarz