Solidar Śląsko Dąbrow

Alstom Konstal wznowił produkcję

Po postojach spowodowanych epidemią koronawirusa chorzowska spółka Alstom Konstal na początku maja wznowiła produkcję. Bezpieczna praca na trzy zmiany jest możliwa dzięki porozumieniu zawartemu z pracodawcą przez zakładową „Solidarność” i inne organizacje związkowe 18 maja.
 
Karol Pluszczyk, przewodniczący „S” w Alstom Konstal podkreśla, że pracownicy produkcyjni wrócili już z postojowego i z urlopów. – Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, podpisaliśmy porozumienie zmieniające czas pracy. Chodziło o to, żeby osoby z poszczególnych zmian nie miały ze sobą żadnego kontaktu. Uruchomione zostało także dodatkowe wejście do zakładu – mówi.
 
Jak informuje Pluszczyk, pierwsza zmiana kończy się o godz. 14.00, a druga rozpoczyna się o godz. 15.00. Natomiast pracownicy nocnej zmiany przychodzą na 24.00 i pracują do 5.00 rano. W trakcie przerw między zmianami przeprowadzana jest dezynfekcja całego zakładu, m.in hal produkcyjnych, stołówek i korytarzy. Oprócz tego, każdy pracownik po zakończeniu pracy, ma obowiązek zdezynfekowania używanych przez siebie narzędzi.
 
– To dobre rozwiązanie. Pozwala na ochronę pracowników i utrzymanie produkcji. Jeśli okaże się, że ktoś został zakażony, nie ma konieczności zatrzymywać całego zakładu. I co najważniejsze, skrócenie czasu pracy nie pociągnęło za sobą obniżenia wynagrodzeń –podkreśla Karol Pluszczyk.
 
Przewodniczący zaznacza, że zakład nie działa jeszcze na 100 proc. swoich możliwości. – Nie wszystkie części docierają na czas, ale najtrudniejszy okres mamy już za sobą – dodaje. To właśnie brak komponentów do produkcji stanowił największy problem w momencie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kiedy nie było pracy, pracownicy albo mogli pójść na postojowe, za które otrzymywali 100 proc. stawki zasadniczej, lecz bez dodatków i premii, albo skorzystać z urlopu. – Uzgodniliśmy z pracodawcą, że osoby, które pójdą na urlop, wcześniej niż zwykle otrzymają premię wakacyjną – podkreśla Karol Pluszczyk. Premia wakacyjna wynosi blisko 3,2 tys. zł brutto i została zagwarantowana pracownikom firmy w zakładowym układzie zbiorowym pracy.
 
Ze względu na zakończenie części projektów, m.in. produkcji wagonów metra do Dubaju, spółka pozbywa się pracowników firm zewnętrznych i osób samozatrudnionych. Natomiast pracownikom zatrudnionym na czas określony umowy nie są przedłużane. – Ten proces rozpoczął się jeszcze przed epidemią koronawirusa. Ci pracownicy teraz przychodzą do związku i proszą o wsparcie, ale gdy proponowaliśmy im, żeby się zapisywali do „Solidarności”, to w większości odmawiali. Dla nas priorytetem jest ochrona naszych członków. Wśród pracowników zatrudnionych na czas określony też są członkowie „S” i walczymy o ich miejca pracy – mówi przewodniczący.
 
Chorzowska spółka Alstom Konstal zatrudnia ok. 1100 pracowników etatowych. Produkuje pojazdy szynowe, głównie wagony metra, wagony kolejowe i kompletne pociągi. Zakład należy do francuskiego koncernu Alstom.
 
aga
źródło foto: materiały prasowe Alstom
 

Dodaj komentarz