Aktywiści z Majdanu przyjechali do Katowic

Grupa ukraińskich aktywistów z kijowskiego Majdanu przyjechała do Polski, aby spotkać się z przedstawicielami NSZZ Solidarność. W piątek o godz. 13.00 w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności odbędzie się briefing prasowy z udziałem gości z Ukrainy.

Delegację ukraińską reprezentować będą m.in. Andrij Gabrov, wiceszef Samoobrony Majdanu i Ołeksandr Trietiakow, sotnik sotni nr 1. W briefingu weźmie też udział szef Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S” Dominik Kolorz oraz muzyk i działacz społeczny Paweł Kukiz, który od wielu miesięcy wspiera protestujących na Majdanie.

– Śląsko-dąbrowska Solidarność jako pierwszy region związku w kraju zaczęła organizować pomoc dla sąsiadów z Ukrainy, którzy wyszli na Majdan, aby walczyć o prawo do bycia obywatelami wolnego, demokratycznego państwa. W styczniu wysłaliśmy do Kijowa transport m.in. z ciepłą odzieżą, żywnością i artykułami medycznymi. Później pomagaliśmy organizować pomoc dla rannych podczas próby siłowej pacyfikacji protestu – mówi Dominik Kolorz.

Jednym z celów wizyty aktywistów z Majdanu na Śląsku jest wymiana doświadczeń z przedstawicielami Solidarności na temat przemian ustrojowych oraz budowania struktur demokratycznego państwa. – Solidarność od początku wspierała Ukraińców, pomagała wszystkim na Majdanie. Dlatego czuliśmy, że musimy tutaj przyjechać. Chcemy, żeby Solidarność pokazała nam kierunek, według którego przebiegały demokratyczne przemiany w Polsce oraz błędy, które tutaj podczas tych przemian popełniono, żeby Ukraina dzisiaj mogła tych błędów uniknąć w drodze do wstąpienia do Unii Europejskiej – podkreśla  Andrij Gabrov.

– To co dzisiaj dzieje się na Ukrainie jest w wielu elementach podobne do tego, co my przeżywaliśmy w latach 80. Dlatego, chcemy podzielić się z naszymi przyjaciółmi z Majdanu  doświadczeniami z okresu transformacji w Polsce. Rozmawiamy zarówno o tych działaniach, które u nas zdały egzamin, jak i o problemach, których do dzisiaj nie udało się w naszym kraju rozwiązać – dodaje szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

W czwartek 20 marca goście z Ukrainy zwiedzili Muzeum Izbę Pamięci Kopalni Wujek i złożyli kwiaty pod Pomnikiem-Krzyżem upamiętniającym pomordowanych górników. Następnie pojechali do Jastrzębia-Zdroju, gdzie spotkali się z przedstawicielami jastrzębskiej Solidarności.

łk