Solidar Śląsko Dąbrow

Akcje poparcia dla górników z JSW

3 Lutego przed wszystkimi kopalniami Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbyły się manifestacje poparcia dla strajkujących. W akcjach wzięli udział górnicy ze wszystkich spółek węglowych oraz pracownicy innych branż i zakładów funkcjonujących na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. 
 
O godzinie 12.00 rozpoczęła się pikieta przed bramą kopalni Budryk. W proteście wzięli udział górnicy z Kompanii Węglowej, KHW i Tauron Wydobycie oraz m.in. kolejarze, pracownicy służby zdrowia, handlu czy ciepłownictwa. Przed bramę kopalni przyszły też rodziny pracowników kopalni Budryk oraz mieszkańcy Ornontowic. Do demonstrantów wyszli strajkujący górnicy. 
 
Uczestnikom manifestacji podziękował Andrzej Powała, szef Solidarności w kopalni Budryk. – Razem tworzymy wielką siłę i jedność i dlatego na pewno wygramy naszą walkę. – mówił przewodniczący. Krzysztof Łabądź szef zakładowych struktur Sierpnia 80 podkreślił, że choć strajk w JSW trwa już siódmą dobę, na razie nie spotkał się z reakcją strony rządowej. – Niestety 26 tys. pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest dla rządu mniej ważna od jednego człowieka, czyli prezesa Zagórowskiego – zaznaczył Łabądź. 
 
Demonstranci przynieśli ze sobą transparenty: „Niech się Zagór w dekiel walnie. Wczoraj huty dziś kopalnie”, „Wszyscy jesteśmy pracownikami. Nikt nie będzie nami pomiatał”. Skandowali: „Górnicy jesteśmy z wami”, „Zagórowski musi odejść” czy „Chcemy pracować, nie strajkować”. 
 
O godzinie 13.00 akcje poparcia dla górników z JSW rozpoczęły się przed pozostałymi kopalniami spółki. Łącznie wzięło w nich udział kilka tysięcy osób. Uczestnicy manifestacji, zorganizowanej przed kopalnią Jas-Mos przeszli przed siedzibę zarządu spółki, gdzie również przeprowadzona została pikieta. Z kolei po zakończeniu wiecu przed kopalnią Zofiówka demonstranci na ponad pół godziny zablokowali rondo przy ul. Rybnickiej, a następnie przemaszerowali przez centrum miasta. 
 
Pikietom i manifestacjom towarzyszyły blokady dróg. W godzinach porannych  zablokowany został wjazd na autostradę A-1 od strony Świerklan. Uczestnicy akcji protestacyjnej wahadłowo przepuszczali samochody. Blokadę przeprowadzono również w Pawłowicach na drodze krajowej nr 81 czyli tzw. „wiślance”.
 
łk, bg
 

Dodaj komentarz