Akcja wstążeczkowa i protest włoski

5 marca w fabryce Fiata w Tychach oraz w spółkach kooperujących z Fiat Auto Poland: Denso Thermal Systems, Sistema Poland w Tychach oraz w bielskim Magneti Marelli Suspension Systems rozpocznie się akcja wstążeczkowa i protest włoski.

Na znak poparcia postulatów płacowych zgłoszonych przez zakładową Solidarność pracownicy przypną do swoich ubrań czerwone wstążeczki. – Czerwony kolor wstążeczek ma również symbolizować czerwoną kartkę dla zarządu grupy Fiata, który odpowiada za niskie wynagrodzenia w fabryce i brak podwyżek – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland.

Tego samego dnia w Fiat Auto Poland i w firmach kooperujących rozpocznie się także protest włoski, polegający na skrupulatnym przestrzeganiu wszystkich norm i procedur oraz przepisów bhp. Pracownicy będą zwracali szczególną uwagę na jakość montowanych samochodów i produkowanych części. Zgodnie ze standardami obowiązującymi we Fiacie i spółkach powiązanych ekonomicznie z FAP każdy element zostanie sprawdzany kilka razy.

O zaostrzeniu akcji protestacyjnej Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Fiat Auto Poland poinformowała pod koniec lutego. Jednym z elementów akcji będą pikiety przed fabryką Fiata w Tychach, które zaplanowane zostały na 6 i 9 marca. Związkowcy zapowiedzieli też strajki. 13 marca akcja strajkowa zorganizowana zostanie w spółce Magneti Marelli Suspension Systems, a 19 marca w fabryce Fiata i w firmie Sistema Poland.

We Fiacie i spółkach zależnych ekonomicznie od Fiat Auto Poland trwają spory zbiorowe na tle płacowym i pogotowie strajkowe. Związkowcy domagają się zbiorowych podwyżek wynagrodzeń. Chcą, by pensje pracowników Fiata wzrosły o 500 zł brutto od 1 stycznia 2015 roku. Kolejny postulat dotyczy dostosowania wielkości zatrudnienia do zwiększonego poziomu produkcji. Zdaniem Wandy Stróżyk od 2013 roku do FAP powinno zostać przyjętych ok. 700 pracowników.

W ramach sporu zbiorowego w spółkach zależnych ekonomicznie od FAP zgłoszony został postulat podwyżek w wysokości 420 zł brutto dla wszystkich pracowników. – Fiat i spółki zależne znajdują się w dobrej sytuacji ekonomicznej. Pracodawcy są w stanie zrealizować takie żądania płacowe, ale unikają rozmów o podwyżkach – mówi przewodnicząca.

aga