Solidar Śląsko Dąbrow

Akcja w tyskiej fabryce

17 marca o godzinie 14.00, przed fabryką Fiata w Tychach odbędzie się wiec protestacyjny.  Przez cały dzień w zakładzie prowadzone będą również masówki informacyjne dla pracowników oraz akcja ulotkowa. W wiecu protestacyjnym wezmą także udział pracownicy spółek kooperujących z Fiatem.

Powodem protestu w Fiat Auto Poland jest zbyt niski, zdaniem pracowników, poziom zarobków. Jak tłumaczy Wanda Stróżyk, szefowa zakładowej Solidarności, wynagrodzenia pracowników Fiata w styczniu i lutym tego roku były o wiele niższe od tych sprzed paru miesięcy. – W naszym zakładzie pracownicy produkcyjni nie mają stałych miesięcznych pensji, tylko stawki godzinowe. Gdy w danym miesiącu jest mniej dni pracy, otrzymujemy niższe pensje. Poza tym w trakcie rekordowych pod względem produkcji ostatnich lat na wysokość wynagrodzeń w dużym stopniu wpływały godziny nadliczbowe, których teraz nie ma. Po tym, jak pracownicy odebrali ostatnie wypłaty, w zakładzie zawrzało. Chcemy pokazać zarządowi spółki, jak duże jest niezadowolenie załogi – mówi przewodnicząca.

Solidarność domaga się 500 zł podwyżki dla każdego pracownika, zmiany sposobu wyliczania premii efektywnościowej oraz wprowadzenia stałych miesięcznych wynagrodzeń w miejsce stawek godzinowych. W odpowiedzi na postulaty związkowców kierownictwo spółki zaproponowało wzrost wynagrodzeń średnio o 130 zł oraz utworzenie kolejnej miesięcznej premii produkcyjnej w kwocie 60 zł brutto od 1 czerwca. W trakcie kolejnej, zakończonej 15 marca rundy negocjacyjnej,  zarząd podwyższył swoją propozycję podwyżki do 150 zł brutto.
 

Dodaj komentarz