Solidar Śląsko Dąbrow

Akcja w Sosnowcu

W poniedziałek 17 stycznia Śląsko-Dąbrowska Solidarność przeprowadzi pikietę przed siedzibą firmy Bowim w Sosnowcu w proteście przeciwko zwolnieniu z zakładu pracowników,  którzy chcieli założyć związek zawodowy. W akcji w obronie kolegów wezmą udział związkowcy z różnych branż z całego regionu.

W sosnowieckiej firmie przed samymi świętami Bożego Narodzenia wręczono wypowiedzenia pracownikom, którzy założyli NSZZ Solidarność w zakładzie. Związkowców poinformowano o zwolnieniu zanim zdążyli dostarczyć pracodawcy pismo zawiadamiające o założeniu Tymczasowej Komisji Zakładowej, które objęłoby ich ochroną prawną. Zwolnionym dano jasno do zrozumienia, że przyczyną wypowiedzenia była ich działalność związkowa.

Jak przekonuje Marek Dziurka, zwolniony przewodniczący Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność, inni pracownicy, którzy wypełnili deklaracje członkowskie, są zastraszani. – Jeden z kierowników powiedział im wprost, że kiedy dowiedzą się, kto zapisał się do związku, ci, którzy to zrobili, pójdą następni do zwolnienia – mówi Dziurka.

Próby negocjacji z władzami spółki nie przyniosły żadnych rezultatów. Mimo zapewnień o chęci polubownego załatwienia sprawy oraz otwartości na dialog ze stroną pracowniczą prezes firmy nawet nie spotkał się ze zwolnionymi związkowcami, choć dwukrotnie to obiecywał.

Protest rozpocznie się o godzinie 13.30 przed siedzibą firmy Bowim przy ul. Niweckiej 1E w Sosnowcu.
 

Dodaj komentarz