Solidar Śląsko Dąbrow

Akcja ulotkowa przed Lidlami

W piątek 21 lutego Solidarność zorganizuje akcję ulotkową przed sklepami Lidl w całej Polsce. Przed jednym z katowickich marketów tej sieci odbędzie się briefing prasowy z udziałem przewodniczącego Komisji Krajowej związku Piotra Dudy, przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza oraz szefa handlowej „S” Alfreda Bujary.
 
Akcja protestacyjna przed sklepami Lidl zostanie przeprowadzona między godz. 12.00 i 14.00. W jej trakcie związkowcy będą rozdawać klientom ulotki wyjaśniające przyczyny protestu – Będziemy przede wszystkim przed sklepami, w których działa nasza organizacja związkowa. W regionie śląsko-dąbrowskim będziemy rozdawać ulotki przed czternastoma marketami – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.
 
Konflikt w sieci Lidl trwa od wielu miesięcy. Pracownicy tej sieci domagają się poprawy warunków pracy oraz zarzucają kierownictwu sieci łamanie praw pracowniczych i związkowych. – Kasjerka w Lidlu musi w ciągu godziny zeskanować 1800 produktów, taka jest norma efektywnościowa, z której kasjerki są rozliczane. Prawie połowa pracowników nie ma stałej umowy o pracę, znaczna część jest zatrudniona na niepełny etat. Obroty sieci rosną z roku na rok, a pracowników jest coraz mniej. W niektórych sklepach zatrudnienie w ciągu kilku ostatnich lat zostało zmniejszone o jedną trzecią – wylicza Bujara.
 
Bezpośrednim powodem rozpoczęcia ogólnokrajowej akcji protestacyjnej w sieci Lidl jest dyscyplinarne zwolnienie przewodniczącej i wiceprzewodniczącego zakładowej Solidarności. Justyna Chrapowicz i jej zastępca Artur Szuszkiewicz otrzymali wypowiedzenia w grudniu 2013 roku. Jako przyczynę zwolnienia pracodawca podał m.in udział w rzekomo nielegalnych akcjach protestacyjnych oraz fałszowanie podpisów na dokumentach. – Te zarzuty są kompletnie bezpodstawnie i w mojej ocenie stanowią tylko pretekst do pozbycia się tych młodych ludzi, którzy odważyli upomnieć się o swoje prawa. O tym, czy coś jest legalne, czy też nie, decyduje sąd, a nie zarząd Lidla. Bez udowodnienia winy przed sądem, pracodawca nie ma prawa zwolnić chronionych liderów związku zawodowego – zaznacza szef handlowej Solidarności.
 
Kilka tygodni temu Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zaapelowała do członków i sympatyków związku o powstrzymanie się od robienia zakupów w sklepach Lidla do końca lutego. Miesięczny bojkot sieci ma być pierwszą fazą długofalowego protestu. –  W tej akcji chodzi przede wszystkim o to, aby pokazać, że walczący o swoje prawa pracownicy Lidla mają wsparcie całego związku. Jeżeli kierownictwu tej sieci wydaje się, że może nie liczyć się z własnymi pracownikami, to bojkot ma im udowodnić, że są w błędzie – mówi Alfred Bujara. 
 
Briefing prasowy Piotra Dudy, Dominika Kolorza i Alfreda Bujary rozpocznie się o godz. 13.00 przed marketem sieci Lidl mieszczącym się przy ul. Granicznej w Katowicach. 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz