Akcja protestacyjna pracowników muzeów i instytucji kultury

12 października w wielu miastach wojewódzkich w całej Polsce pod hasłem „W samo południe – sztafeta dziadów kultury” protestować będą związkowcy z Solidarności z instytucji kultury. Punktualnie o godz. 12.00 przekażą przedstawicielom władz regionalnych petycję, w której żądać będą zrekompensowania pracownikom sektora kultury wieloletnich zaniedbań płacowych.

Petycja opracowana przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Pracowników Muzeów i innych Instytucji Kultury NSZZ Solidarność trafi m.in. do marszałków województw, przewodniczących sejmików wojewódzkich oraz do szefów komisji kultury w urzędach marszałkowskich. – Złożymy ją również w siedzibach Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w Warszawie. W ten sposób podziękujemy władzom lokalnym i ugrupowaniom rządzącym za te wszystkie lata upodlenia i finansowej dyskryminacji naszych zawodów. To wstyd, by pod ich rządami ludzie wykształceni, stojący na straży dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, zarabiali niewiele ponad płacę minimalną – mówi Roland Dobosz, wiceprzewodniczący Solidarności w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Dodaje, że petycja przekazana zostanie także do biur PiS. – Jeśli ta partia wygra wybory parlamentarne, to wtedy od niej będziemy się domagać realizacji naszego postulatu o naprawie zaniedbań płacowych wobec pracowników sektora kultury – zapowiada Dobosz.

Akcję protestacyjną w Katowicach poprzedzi briefing prasowy, który związkowcy zorganizują o godz. 11.30. przed wejściem do Urzędu Marszałkowskiego. Zależy im, by o niskich zarobkach pracowników placówek kulturalnych dowiedziała się opinia publiczna. Podczas briefingu związkowcy zamierzają m.in. zdementować informacje przekazywane przez dwóch ostatnich ministrów kultury i dziedzictwa narodowego, że w 2012 roku średnie pensje pracowników w tym sektorze wynosiły powyżej 4500 zł brutto. – Bardzo życzylibyśmy sobie, by nasze płace faktycznie dorównały do takiej średniej. Ale wówczas np. pracownicy bytomskiego Muzeum Górnośląskiego musieliby dostać podwyżkę w wysokości 2500 zł brutto. Wzrost płac takiego kalibru musiałby nastąpić również w prawie wszystkich naszych placówkach w Polsce – tłumaczy Roland Dobosz.

Na zakończenie wizyty w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim związkowcy planują wręczyć marszałkowi województwa symboliczny prezent. – Na razie nie zdradzamy, co będzie tym suwenirem. Mamy nadzieję, że marszałek go przyjmie – mówi Roland Dobosz.

bg