44. rocznica strajku w Fazosie
21 sierpnia odbyły się uroczystości związane z 44. rocznicą strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach. Był to pierwszy protest w dawnym województwie katowickim w sierpniu 1980 roku. Fala strajków w całym doprowadziła do podpisania czterech porozumień społecznych i narodzin NSZZ „Solidarność”.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w intencji członków i sympatyków „S”. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów zgromadzili się pod Dzwonnicą Tarnogórskich Gwarków, znajdującą się nieopodal świątyni i złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 44. lat.
W obchodach udział wzięli m.in. weterani „Solidarności”, działacze tarnogórskiej „S”, przedstawiciele regionalnych, branżowych i krajowych struktur związku oraz poczty sztandarowe. Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ„Solidarność” reprezentowali przewodniczący Dominik Kolorz oraz wiceprzewodniczący: Edyta Odyjas i Artur Braszkiewicz. List do uczestników uroczystości skierował Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Wystąpienie zostało odczytane w kościele.
Zwracając się weteranów związku z lat 80-tych, szef KK zapewnił, że „Solidarność” pamięta o swoich bohaterach i nigdy nie zostawia ich samych. – Dziś chciałbym jeszcze raz podziękować każdemu z Was za to, co zrobiliście dla naszej Ojczyzny i dla wszystkich Polaków. To dzięki Wam możemy żyć w wolnym,
demokratycznym kraju – podkreślił w liście Piotr Duda.
Strajk w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach rozpoczął się 21 sierpnia 1980 roku. Był to pierwszy protest w ówczesnym województwie katowickim. Strajkujący robotnicy przedstawili postulaty płacowe i socjalne. Domagali się także dostępu do informacji o sytuacji w kraju oraz o żądaniach wysuniętych przez strajkujących robotników w Gdańsku i Szczecinie.
ny