Solidar Śląsko Dąbrow

32. urodziny w Jastrzębiu-Zdroju

Blisko 8 tys. ludzi bawiło się 8 września na Stadionie Miejskim w Jastrzębiu-Zdroju, świętując 32. urodziny śląsko-dąbrowskiej Solidarności. –  Nie byłoby Solidarności bez Jastrzębia. Nie byłoby wolnej Polski bez Jastrzębia – podkreślił przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Dodał jednak, że urodziny to dzień radosny i trzeba je świętować na wesoło. – Te urodziny są dla was, to wy macie się z nich cieszyć, nie politycy, nie VIP-y, nie ci w białych kołnierzykach, pięknych i eleganckich krawatach. To jest impreza dla was, macie się czuć jak u siebie w domu – powiedział Dominik Kolorz.

Prezydent Jastrzębia-Zdroju Marian Janecki przypomniał, że wydarzenia z 1980 roku – strajk w ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy i podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego – były kolejnym gwoździem do trumny komunizmu. –  To miasto tworzone w latach 60-tych i 70-tych miało być miastem ludzi pracy, ale miastem bez Boga, miastem socjalistycznym – powiedział prezydent Marian Janecki. Podkreślił, że dzięki zrywowi górników jastrzębska społeczność poczuła siłę i ideę, dla której warto było się zjednoczyć. – To miasto stało się miastem Solidarności – dodał.

Tak, jak zapowiedział przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, impreza miała charakter festynu rodzinnego, a humoru i dobrej zabawy nie zabrakło ani na moment. Jako pierwszy wystąpił Kabaret Młodych Panów, rozbawiając publiczność do łez. Gwiazdą wieczoru była legenda polskiego bluesa. Zespół Dżem przypomniał stare, dobrze znane kawałki oraz nowsze utwory. Wcześniej na scenie pojawiła się grupa The Blues Experience.

zobacz fotogalerię

Podczas urodzinowej zabawy nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Jedną z nich był konkurs zorganizowany przez redakcję Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego. Żeby wygrać atrakcyjne nagrody wystarczyło odpowiedzieć na pytania dotyczące związku. Główną nagrodą był skuter ufundowany przez Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Festyn zakończył pokaz sztucznych ogni. Znów nad Jastrzębiem rozbłysnął wielki napis Solidarność.

Dodaj komentarz