Solidar Śląsko Dąbrow

31. edycja konkursu „Zielone Czeki”. Kończy się nabór wniosków

Zostało jeszcze tylko kilka dni. Do końca maja Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach czeka na zgłoszenia do konkursu.

Za działalność w 2023 roku „Zielone Czeki” roku przyznane zostaną w 4 kategoriach: Ekologiczna osobowość roku, Gmina przyjazna dla czystego powietrza, Inwestycja proekologiczna roku, a także Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej – poinformował katowicki Fundusz. Na laureatów czekają „Zielone Czeki” o wartości 10 tys. zł, specjalne statuetki oraz dyplomy honorowe.

„Zielone Czeki” są przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od momentu powstania tej instytucji, czyli od 1993 roku. Konkurs jest organizowany z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi. Mogą wziąć w nim udział osoby fizyczne, firmy, gminy i instytucje, które prowadzą różnego rodzaju działalność proekologiczną, przyczyniając się do ochrony środowiska, utrzymania bioróżnorodności czy poprawy jakości powietrza. Zwycięzców wyłania Kapituła konkursu, która zwraca uwagę m.in. na nowatorskie podejście do kwestii związanych z ochroną środowiska.

Łączna pula nagród w konkursie już sięgnęła 2,5 mln zł. Dotychczas wyłonionych zostało 300 laureatów. Wśród nich znajdują się przedstawiciele różnych środowisk, m.in.: naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz pasjonaci przyrody.

W ubiegłym roku, w jubileuszowej trzydziestej edycji konkursu, „Zielone Czeki” powędrowały m.in. do gminy Opatów w powiecie kłobuckim i Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Decyzją kapituły konkursu nagrodę specjalną otrzymał Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, który został nagrodzony za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju pszczelarstwa w województwie śląskim.

Agnieszka Konieczny
źródło foto: WFOŚiGW Katowice