Solidar Śląsko Dąbrow

„Solidarność” w Cobra Europe ma już rok

Podwyżki wynagrodzeń, poprawa warunków pracy i dialog z pracodawcą – to najważniejsze sukcesy „Solidarności” działającej w firmie Cobra Europe w Piekarach Śląskich. Organizacja powstała rok temu i zrzesza blisko 60 proc. załogi spółki.

W sumie, w ciągu minionego roku, wynagrodzenia zdecydowanej większości pracowników zakładu wzrosły o 900 zł brutto. Pierwszy wzrost płac związkowcy wynegocjowali z pracodawcą już kilka tygodni po założeniu związku. Wówczas było to 500 zł brutto. Kolejne 400 zł brutto podwyżki wpłynęło na konta pracowników na początku września tego roku wraz z wynagrodzeniem za sierpień. To efekt negocjacji, które strona związkowa rozpoczęła z pracodawcą w kwietniu. – Pracownicy zaczęli coraz mocniej odczuwać skutki inflacji, więc wystąpiliśmy o podwyżki – mówi Agnieszka Skrzyszewska, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”. Jak podkreśla, przed powstaniem związku w zakładzie przez wiele lat nie było zbiorowych podwyżek wynagrodzeń.

Kolejnym efektem zorganizowania się załogi spółki w związek zawodowy jest dialog społeczny. Pracodawca informuje przedstawicieli pracowników o sytuacji firmy, planowanych zmianach i inwestycjach. Kluczowe dla pracowników decyzje są konsultowane ze stroną związkową. – Namówiliśmy panią prezes do rezygnacji z butelkowanej wody mineralnej na rzecz dystrybutorów wody, co wpłynęło na zmniejszenie liczby odpadów w zakładzie. Wcześniej podkreślała, że jak uda się ograniczyć odpady, to znajdą się pieniądze na podwyżki – dodaje przewodnicząca związku w firmie. Zaznacza, w porozumieniu ze związkowcami układane są harmonogramy pracy na produkcji. Przedstawiciele „S” mieli też wpływ na wybór nowej odzieży roboczej.

Spółka Cobra Europe w Piekarach Śląskich produkuje taśmociągi i przenośniki na potrzeby górnictwa i hutnictwa. Firma zatrudnia 150 osób.

aga
źródło foto: freepik.com