Solidar Śląsko Dąbrow

200 miejsc pracy uratowanych

Dzięki działaniom zakładowej Solidarności ponad 200 pracowników firmy Bitron Poland w Sosnowcu, którym w ostatnich tygodniach kończyły się czasowe umowy o pracę, nie straciło zatrudnienia i otrzymało nowe kontrakty.  W tym tygodniu podpisano porozumienie kończące spór zbiorowy w Bitron Poland w Sosnowcu.

Spór zbiorowy, dotyczący przedłużenia umów pracownikom zatrudnionym na czas określony, trwał od początku maja. – W drodze mediacji najpierw w lipcu udało nam się porozumieć z pracodawcą w sprawie przedłużenia umów ponad 170 pracownikom, którym umowy czasowe kończyły się w sierpniu. W tym tygodniu porozumieliśmy się w sprawie przedłużenia umów kolejnym 32 osobom i podpisaliśmy porozumienie kończące spór zbiorowy. Znaczna część tych osób, którym przedłużono zatrudnienie, otrzymała umowy na czas nieokreślony – poinformowała Izabela Będkowska, przewodnicząca Solidarności w Bitron Poland.

– Nie udało się uratować wszystkich miejsc pracy, ale i tak uważam to porozumienie za sukces. Przecież początkowo pracodawca planował zredukować zatrudnienie w Bitronie o 300 osób. Udało nam się tę redukcję ograniczyć do 100 osób. Jednocześnie w porozumieniu pracodawca zobowiązał się, że w przypadku poprawy sytuacji na rynku i ponownego zwiększania zatrudnienia, te osoby będą miały pierwszeństwo w przyjęciu do pracy w  Bitronie – podkreśla Będkowska. I dodaje, że w porozumieniu znalazł się jeszcze jeden kluczowy zapis, w którym pracodawca gwarantuje, że do końca roku liczba zatrudnionych w Bitronie nie spadnie poniżej 600 osób. 

Bitron produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. Zatrudnia ok. 650 osób, a ponadto około 300 z tzw. firm zewnętrznych. Większość zatrudnionych w sosnowieckim zakładzie to kobiety.

Dodaj komentarz