14 grudnia pierwsze czytanie projektu ustawy w sprawie emerytur stażowych

14 grudnia w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie emerytur stażowych po 35 latach pracy dla kobiet i 40 latach pracy dla mężczyzn. W debacie udział weźmie przedstawiciel związku Marcin Zieleniecki wraz z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą.

Towarzyszyć im będą reprezentanci Prezydium Komisji Krajowej związku Henryk Nakonieczny i Bogdan Kubiak. W związku z obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią COVID-19 nie będzie manifestacji pod Sejmem, ani delegacji związkowych na galerii Sali Posiedzeń Sejmu.

Na początku maja tego roku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła decyzję o skorzystaniu z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, aby wprowadzić pod obrady parlamentu projekt ustawy o emeryturach stażowych. Zbiórka podpisów ruszyła na początku lipca. Minimum potrzebne do tego, aby Sejm zajął się projektem to 100 tys. podpisów. Zebrano ich dużo więcej. 30 września reprezentanci „Solidarności” złożyli w Sejmie projekt ustawy z 235 tys. podpisów obywateli. – Emerytury stażowe były, są i będą bardzo ważnym projektem „Solidarności”, takim dopełnieniem całego systemu emerytalnego w naszym kraju – mówił wówczas Piotr Duda i zaapelował do wszystkich parlamentarzystów, aby nad tym projektem „pochylili się w sposób odpowiedzialny, w sposób poważny, a nie w sposób polityczny”.

oprac. ny