Wiara i tradycja

 • W pokucie odkrywamy miłość Boga

  W pokucie odkrywamy miłość Boga

  W pokucie odkrywamy miłość Boga

  Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus klęknął i obmył nogi swoim uczniom. Ta Jego najniższa posługa, którą kiedyś wykonywali niewolnicy, uczy nas, że jesteśmy, aby sobie nawzajem służyć, aby umieć klęknąć przed drugim człowiekiem, umieć zauważyć to, co jest w nim najważniejsze - mówi o. Robert Jasiulewicz, paulin z Jasnej Góry.

  Czytaj więcej o: "W pokucie odkrywamy miłość Boga"
 • Radość Świąt Wielkiej Nocy

  Radość Świąt Wielkiej Nocy

  Radość Świąt Wielkiej Nocy

  Triduum Paschalne inaugurowane jest już w Wielki Czwartek, bo w liturgii katolickiej święto zaczyna się wieczorem dnia poprzedniego. W tym dniu rano zamiast kościelnych dzwonów słychać klekotanie kołatek. W każdej diecezji biskupi i prezbiterzy odprawiają tylko jedno nabożeństwo tzw. mszę Krzyża Świętego. Wieczorem celebrowana jest msza Wieczerzy Pańskiej.

  Czytaj więcej o: "Radość Świąt Wielkiej Nocy"
 • By nasze duszpasterstwo było jak dom

  By nasze duszpasterstwo było jak dom

  By nasze duszpasterstwo było jak dom

  Szacunek dla pracy, obowiązkowość, koleżeńskość i solidarność. Taki etos pracy charakterystyczny był dla moich rodziców. Ojciec pracował najpierw na kopalni, potem w elektrowni, mama na kolei. Taki etos pracy dominował w środowisku rodzinnym, sąsiedzkim, on mnie kształtował i jest mi bliski do dnia dzisiejszego - mówi metropolita wrocławski abp Józef Kupny, Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy.

  Czytaj więcej o: "By nasze duszpasterstwo było jak dom"
 • Od podłaźniczki do choinki

  Od podłaźniczki do choinki

  Od podłaźniczki do choinki

  Dzisiaj nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez choinki, choć zwyczaj ten rozpowszechnił się u nas stosunkowo niedawno. Wcześniej były podłaźniczki, betlejki i snopki niemłóconego zboża.

  Czytaj więcej o: "Od podłaźniczki do choinki"