Radosnych Świąt Bożego Narodzenia

Udział w Pasterce to jedna z najpiękniejszych i najstarszych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. O północy z 24 na 25 grudnia katolicy gromadzą się na uroczystej Eucharystii, by wspólnie przeżywać przyjście Zbawiciela na świat.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem, to jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Jego nieodłącznym elementem są procesje będące publicznym świadectwem wiary.
Każdemu z nas śmierć wydaje się bardzo odległa, a tak naprawdę ona jest na wyciągnięcie ręki. Na lęk przed nią jedyną sensowną odpowiedzią jest właśnie cud zmartwychwstania. Potrzebna jest tylko wiara, że to wydarzenie dokona się również w naszym życiu – przekonuje ks. Łukasz Stawarz.
Zmartwychwstania Chrystusa nie można rozważać bez Jego śmierci na krzyżu. W tym kontekście krzyż nie jest symbolem cierpienia i upokorzenia, lecz znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią.
Najstarsze pokryte wzorami skorupy glinianych jaj pochodzą z Mezopotamii z około 3000 roku przed naszą erą. Symbolizujące początek wszelkiego życia jajko utożsamiane było z krwią jako esencją życia i dlatego pierwotnie barwiono je czyli kraszono głównie na kolor czerwony. Istotny był również kolor zielony – symbol odradzającej się przyrody oraz żółty – kolor słońca i radości.
Pod stół wigilijny wkładano siekierę lub część pługa, a pod obrusem musiał znaleźć się ząbek czosnku – tak w niektórych częściach Śląska obchodzono Boże Narodzenie. Wiele dawnych świątecznych zwyczajów może dzisiaj budzić zdziwienie.