Publicystyka

 • Zrobimy wszystko, żeby nie było zwolnień

  Zrobimy wszystko, żeby nie było zwolnień

  Zrobimy wszystko, żeby nie było zwolnień

  Jedyne, co mogliśmy zrobić, to próbować utrzymać te miejsca pracy, które już są. I to się nam udało, bo uzgodniliśmy z przedstawicielami zarządów, że do końca roku nie będą zwalniać ludzi z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Zrobimy też wszystko, żeby uniknąć zwolnień w przyszłym roku, choć sytuacja nadal jest trudna. Ruch pasażerski w dalszym ciągu jest niewielki – mówi Henryk Grymel, przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

  Czytaj więcej o: "Zrobimy wszystko, żeby nie było zwolnień"
 • W marcu nas wielbiono, dzisiaj jesteśmy na marginesie

  W marcu nas wielbiono, dzisiaj jesteśmy na marginesie

  W marcu nas wielbiono, dzisiaj jesteśmy na marginesie

  – Niejeden ratownik, czy pielęgniarka po skończonym dyżurze nie ma ochoty wracać do pracy. Wyobraź sobie, że przez parę godzin jesteś w kombinezonie, masce, zaczyna brakować ci tlenu, na przemian jest ci ciepło i zimno, nie możesz się napić, ani nic zjeść, nie mówiąc o pójściu do toalety – mówi Łukasz Fica, przewodniczący „Solidarności” w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach.

  Czytaj więcej o: "W marcu nas wielbiono, dzisiaj jesteśmy na marginesie"
 • Zdalne nauczanie, czyli przykra konieczność w trudnych czasach

  Zdalne nauczanie, czyli przykra konieczność w trudnych czasach

  Zdalne nauczanie, czyli przykra konieczność w trudnych czasach

  Już wszystkie szkoły, z wyjątkiem placówek specjalnych, pracują w trybie on-line. 9 listopada taką formą nauczania zostały objęte także dzieci z najmłodszych klas podstawówek. Mimo że taką sytuację można było przewidzieć, wiele gmin i dyrektorów szkół nie zadbało o zakup dobrej jakości sprzętu. Problemem dla nauczycieli staje się także utrzymanie uwagi uczniów, którzy po zalogowaniu na zajęcia zajmują się zupełnie innymi rzeczami.
  Czytaj więcej o: "Zdalne nauczanie, czyli przykra konieczność w trudnych czasach"
 • Początek końca hutnictwa?

  Początek końca hutnictwa?

  Początek końca hutnictwa?

  W ciągu roku produkcja stali w Unii Europejskiej skurczyła się o 14 proc. W przypadku Polski spadek jest jeszcze bardziej dotkliwy. Tymczasem produkcja azjatyckich hut rośnie w dwucyfrowym tempie. Polityka klimatyczna UE i jej nieudolność w chronieniu własnego rynku, niszczy europejski przemysł stalowy. Niedawna decyzja o likwidacji wielkiego pieca w Krakowie może być początkiem lawiny. 
   
  Czytaj więcej o: "Początek końca hutnictwa?"
 • Prąd z wiatraków jest tani? Nic bardziej mylnego

  Prąd z wiatraków jest tani? Nic bardziej mylnego

  Prąd z wiatraków jest tani? Nic bardziej mylnego

  Farmy wiatrowe na morzu to najtańsza metoda produkcji energii, a jej cena będzie nadal spadać – ten frazes jak mantrę powtarza większość mediów i polityków. W rzeczywistości ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. Zapowiadane przez rząd gigantyczne inwestycje w energetykę offshore to droga wprost do gospodarczej katastrofy. 

  Czytaj więcej o: "Prąd z wiatraków jest tani? Nic bardziej mylnego"
 • Dzień Nauczyciela inny niż dotychczas

  Dzień Nauczyciela inny niż dotychczas

  Dzień Nauczyciela inny niż dotychczas

  Nie wiemy, co nas czeka. Rośnie liczba pracowników oświaty zagrożonych koronawirusem, kolejne szkoły są zamykane, bądź przechodzą na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Nauczyciele obawiają się o swoje zdrowie i o dobro uczniów, bo wszyscy mamy świadomość, że nauczanie zdalne nie jest dobrym rozwiązaniem – mówi Lesław Ordon, szef nauczycielskiej  „Solidarności” w naszym regionie.

  Czytaj więcej o: "Dzień Nauczyciela inny niż dotychczas"
 • „Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza

  „Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza

  „Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza

  Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Tenneco, która działa w fabrykach w Stanowicach, w Rybniku i w Czerwionce-Leszczynach, jest coraz liczniejsza. Tylko w tym roku do związku zapisało się ponad 100 kolejnych osób. Pracowników przyciąga do „S” skuteczność liderów tej organizacji. Coraz częściej dostrzegają też inne korzyści z przynależności związkowej.

  Czytaj więcej o: "„Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza"
 • Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie

  Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie

  Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie

  W klasie dzieci nie będą musiały nosić maseczek. O obowiązku mierzenia temperatury przed wejściem, czy stosowaniu innych procedur bezpieczeństwa dyrektor szkoły będzie decydował sam. 1 września polskie szkoły mają wrócić do stacjonarnego trybu pracy. 

  Czytaj więcej o: "Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie"
 • Liczy się skuteczność

  Liczy się skuteczność

  Liczy się skuteczność

  Podwyżki wynagrodzeń, ochrona miejsc pracy podczas epidemii COVID-19 i poprawa dialogu z pracodawcą – to najważniejsze tegoroczne osiągnięcia „Solidarności” z  fabryki Tenneco Automotive Eastern Europe w Gliwicach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy do związku zapisało się ponad 100 osób.

  Czytaj więcej o: "Liczy się skuteczność"
 • Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?

  Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?

  Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?

  W najbliższych dniach do konsultacji społecznych powinien trafić rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Mają się w nim znaleźć uregulowania dotyczące pracy zdalnej, tzw. home office. Na początku września przestaną obowiązywać przepisy, które dają pracodawcom możliwość jednostronnego wydawania poleceń dotyczących pracy zdanej.
  Czytaj więcej o: "Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?"