Publicystyka

 • „Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza

  „Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza

  „Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza

  Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Tenneco, która działa w fabrykach w Stanowicach, w Rybniku i w Czerwionce-Leszczynach, jest coraz liczniejsza. Tylko w tym roku do związku zapisało się ponad 100 kolejnych osób. Pracowników przyciąga do „S” skuteczność liderów tej organizacji. Coraz częściej dostrzegają też inne korzyści z przynależności związkowej.

  Czytaj więcej o: "„Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza"
 • Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie

  Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie

  Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie

  W klasie dzieci nie będą musiały nosić maseczek. O obowiązku mierzenia temperatury przed wejściem, czy stosowaniu innych procedur bezpieczeństwa dyrektor szkoły będzie decydował sam. 1 września polskie szkoły mają wrócić do stacjonarnego trybu pracy. 

  Czytaj więcej o: "Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie"
 • Liczy się skuteczność

  Liczy się skuteczność

  Liczy się skuteczność

  Podwyżki wynagrodzeń, ochrona miejsc pracy podczas epidemii COVID-19 i poprawa dialogu z pracodawcą – to najważniejsze tegoroczne osiągnięcia „Solidarności” z  fabryki Tenneco Automotive Eastern Europe w Gliwicach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy do związku zapisało się ponad 100 osób.

  Czytaj więcej o: "Liczy się skuteczność"
 • Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?

  Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?

  Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?

  W najbliższych dniach do konsultacji społecznych powinien trafić rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Mają się w nim znaleźć uregulowania dotyczące pracy zdalnej, tzw. home office. Na początku września przestaną obowiązywać przepisy, które dają pracodawcom możliwość jednostronnego wydawania poleceń dotyczących pracy zdanej.
  Czytaj więcej o: "Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?"
 • Dominik Kolorz: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pieniądze na własny pogrzeb

  Dominik Kolorz: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pieniądze na własny pogrzeb

  Dominik Kolorz: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pieniądze na własny pogrzeb

  W konkluzjach ze szczytu unijnych przywódców potwierdzono, że Polska nie przyjmuje zobowiązania tzw. neutralności klimatycznej do 2050 roku, co dla naszego kraju, a szczególnie dla naszego regionu oznaczałoby gospodarczą katastrofę i trwałe zubożenie społeczeństwa. 

  Czytaj więcej o: "Dominik Kolorz: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pieniądze na własny pogrzeb"
 • Czołowy ekolog przeprasza za alarmizm klimatyczny

  Czołowy ekolog przeprasza za alarmizm klimatyczny

  Czołowy ekolog przeprasza za alarmizm klimatyczny

  W imieniu ekologów na całym świecie chciałbym oficjalnie przeprosić za straszenie zmianami klimatu – pisze Michael Shellenberger. Jeden z najbardziej znanych i wpływowych amerykańskich aktywistów ekologicznych w swojej nowej książce rozprawia się z mitami i kłamstwami szerzonymi przez alarmistów klimatycznych. 

  Czytaj więcej o: "Czołowy ekolog przeprasza za alarmizm klimatyczny"
 • Najważniejsza jest wiarygodność

  Najważniejsza jest wiarygodność

  Najważniejsza jest wiarygodność

  Polscy pracownicy wiele zawdzięczają prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Czy się to komuś podoba, czy nie, jest to fakt nieulegający wątpliwości. Przed wyborami w 2015 roku jedną z czołowych deklaracji ówczesnego kandydata Andrzeja Dudy było obniżenie wieku emerytalnego, podwyższonego za czasów rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ta obietnica została dotrzymana.

  Czytaj więcej o: "Najważniejsza jest wiarygodność"
 • Węgiel z importu jest tańszy? Liczby mówią co innego

  Węgiel z importu jest tańszy? Liczby mówią co innego

  Węgiel z importu jest tańszy? Liczby mówią co innego

  Polski węgiel od lat jest bardzo wygodnym chłopcem do bicia. Za każdym razem, gdy cena tego surowca na świecie spada, podnoszą się głosy o stratach generowanych przez górnictwo. W rzeczywistości w ostatniej dekadzie węgiel wydobywany w naszym kraju był znacznie tańszy od importowanego, a różnica cen pozwoliła spółkom energetycznym zarobić „na czysto” ponad 6 mld zł. 

  Czytaj więcej o: "Węgiel z importu jest tańszy? Liczby mówią co innego"
 • Duże firmy wciąż czekają na wsparcie

  Duże firmy wciąż czekają na wsparcie

  Duże firmy wciąż czekają na wsparcie

  Komisja Europejska zaakceptowała dwa z trzech instrumentów wsparcia dla dużych przedsiębiorstw w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. To m.in. efekt działań NSZZ „Solidarność”. Jednak żeby program mógł ruszyć, potrzebna jest jeszcze zgoda Brukseli dotycząca trzeciego i ostatniego instrumentu pomocowego. Nie wiadomo też, jak bardzo unijni komisarze zmienili pierwotny kształt Tarczy. 
  Czytaj więcej o: "Duże firmy wciąż czekają na wsparcie "