Pamięć i historia

 • Pamiętamy i dziękujemy za solidarność

  Pamiętamy i dziękujemy za solidarność

  Pamiętamy i dziękujemy za solidarność

  21 sierpnia w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odbyło się podsumowanie projektu „Pamiętamy, dziękujemy za solidarność z Solidarnością”. Jego ideą jest przypomnienie o pomocy ludzi dobrej woli dla działaczy śląsko-dąbrowskiej Solidarności represjonowanych w stanie wojennym.

  Czytaj więcej o: "Pamiętamy i dziękujemy za solidarność"
 • Obchody rocznicy strajku w Fazosie

  Obchody rocznicy strajku w Fazosie

  Obchody rocznicy strajku w Fazosie

  21 sierpnia związkowcy z Solidarności i samorządowcy z Tarnowskich Gór upamiętnili 37. rocznicę rozpoczęcia pierwszego na Górnym Śląsku strajku w 1980 roku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos. Pod pamiątkową tablicą, znajdującą się na terenie nieistniejącego już zakładu, oddali strajkującym hołd i złożyli kwiaty.

  Czytaj więcej o: "Obchody rocznicy strajku w Fazosie"
 • Człowiek, który łączył, a nie dzielił

  Człowiek, który łączył, a nie dzielił

  Człowiek, który łączył, a nie dzielił

  3 czerwca w Żorach pożegnaliśmy Tadeusza Jedynaka, wybitnego działacza Solidarności, sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego z września 1980 roku. – Był najważniejszą postacią Solidarności na Śląsku. Odszedł znakomity związkowiec, organizator i negocjator. To był człowiek z moralnym kręgosłupem. Dobry, uczciwy i rzetelny – podkreśla Grzegorz Stawski, działacz opozycyjny, drugi obok Tadeusza Jedynaka sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego.
  Czytaj więcej o: "Człowiek, który łączył, a nie dzielił"
 • Odszedł Tadeusz Jedynak

  Odszedł Tadeusz Jedynak

  Odszedł Tadeusz Jedynak

  31 maja w wieku 68 lat po ciężkiej chorobie zmarł Tadeusz Jedynak, działacz śląsko-dąbrowskiej Solidarności, sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego z 1980 roku, były poseł na Sejm RP. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 czerwca w Żorach.

  Czytaj więcej o: "Odszedł Tadeusz Jedynak"
 • Spis deportowanych Górnoślązaków

  Spis deportowanych Górnoślązaków

  Spis deportowanych Górnoślązaków

  W tym roku Oddział IPN w Katowicach zakończy prace nad tworzeniem imiennej listy mieszkańców Górnego Śląska, deportowanych do przymusowej pracy w ZSRR w 1945 roku. Obecnie lista zawiera już 41.300 nazwisk
  Czytaj więcej o: "Spis deportowanych Górnoślązaków"
 • Nie wolno zakłamywać historii

  Nie wolno zakłamywać historii

  Nie wolno zakłamywać historii

  Tutaj przyszli, żeby zdeptać naszą godność. Tu przyszli i strzelali do ludzi. Tu nie było zamieszek. Dość takim słowom w polskiej prasie. To boli mnie, boli te rodziny, które tutaj są. Tak nie wolno. Nie wolno zakłamywać histori mówił podczas uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników z KWK Wujek.

  Czytaj więcej o: "Nie wolno zakłamywać historii"
 • Złożyli wieniec, zostali pobici

  Złożyli wieniec, zostali pobici

  Złożyli wieniec, zostali pobici

  Kazimierz Grzanka wraz z kolegami dotarł pod krzyż ok. godz. 14.00. Wieniec z napisami „Pomordowanym górnikom” i „Precz ze stanem wojennym i Jaruzelskim” jeden z nich schował pod płaszcz. – Udało nam się dojść pod krzyż, powiesić wieniec i pomodlić przez kilka minut. Gdy odchodziliśmy, ZOMO-wcy dostrzegli szarfy. To wystarczyło. Podbiegli do nas i zawlekli do suki – wspomina pan Kazimierz.

  Czytaj więcej o: "Złożyli wieniec, zostali pobici"
 • Rocznica strajku w kopalni Piast

  Rocznica strajku w kopalni Piast

  Rocznica strajku w kopalni Piast

  W Bieruniu zakończyły się obchody 35. rocznicy strajku na kopalni Piast. Był to najdłuższy strajk stanu wojennego i najdłuższy podziemny protest w powojennej historii górnictwa. Listy do uczestników uroczystości napisali prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

  Czytaj więcej o: "Rocznica strajku w kopalni Piast"
 • Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście

  Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście

  Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście

  14 grudnia, w 35. rocznicę rozpoczęcia podziemnego strajku w kopalni Piast w Bieruniu zorganizowany został uliczny bieg sztafetowy „Ocalić od zapomnienia” z udziałem m.in. polityków, sportowców, młodzieży i związkowców. Trasa sztafety wiodła sprzed kopalni Piast do Pomnika Krzyża znajdującego się przed kopalnią Wujek.

  Czytaj więcej o: "Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście"
 • Strajkowali przez 14 dni

  Strajkowali przez 14 dni

  Strajkowali przez 14 dni

  Strajk w kopalni Piast w Bieruniu przeszedł do historii jako najdłuższy podziemny protest w stanie wojennym. Rozpoczął się 14 grudnia. Górnicy wyjechali na powierzchnię dopiero po dwóch tygodniach. Pod ziemią spędzili Święta Bożego Narodzenia.

  Czytaj więcej o: "Strajkowali przez 14 dni"