Pamięć i historia

 • Pozostali w naszych sercach

  Pozostali w naszych sercach

  Pozostali w naszych sercach

  1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, 2 listopada Dzień Zaduszny. W polskiej tradycji jest to czas, w którym wspominamy bliskich zmarłych. W zadumie odwiedzamy ich groby, zapalamy znicze i składamy kwiaty. W tych dniach związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności w sposób szczególny pamiętają o swoich zmarłych kolegach z pracy i ze związku. 

  Czytaj więcej o: "Pozostali w naszych sercach"
 • Stanisław Płatek uhonorowany

  Stanisław Płatek uhonorowany

  Stanisław Płatek uhonorowany

  11 września Stanisław Płatek, legendarny przywódca strajku w kopalni Wujek w 1981 roku, otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Katowice”. Wyróżnienie Rada Miasta przyznała mu podczas uroczystej sesji z okazji 153 rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

  Czytaj więcej o: "Stanisław Płatek uhonorowany"
 • Władze PRL obawiały się kolejnego zrywu robotników

  Władze PRL obawiały się kolejnego zrywu robotników

  Władze PRL obawiały się kolejnego zrywu robotników

  Strajki wystraszyły rządzących, którzy obawiali się, że mogą się one stać zapalnikiem wybuchu niezadowolenia społecznego w całym kraju. Na szczęście obyło się bez rozlewu krwi. 26 sierpnia szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych gen. Czesław Kiszczak zasugerował, że przedstawiciele różnorodnych środowisk społecznych i pracowniczych mogliby się spotkać przy tzw. Okrągłym Stole.

  Czytaj więcej o: "Władze PRL obawiały się kolejnego zrywu robotników"
 • To było przełamanie bariery strachu

  To było przełamanie bariery strachu

  To było przełamanie bariery strachu

  W lutym 1978 roku Kazimierz Świtoń założył w Katowicach pierwszą organizację związkową niezależną od władz PRL. Dwa miesiące później powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Bez nich nie byłoby Solidarności.

  Czytaj więcej o: "To było przełamanie bariery strachu"
 • Wszędzie było pełno krwi

  Wszędzie było pełno krwi

  Wszędzie było pełno krwi

  Gdy przyniesiono pierwszego zabitego, byliśmy w szoku. Dopiero w tym momencie dotarło do nas, co rzeczywiście dzieje się w kopalni – wspomina Barbara Jęśko, jedna z pielęgniarek, które udzielały pierwszej pomocy górnikom rannym podczas pacyfikacji kopalni Wujek

  Czytaj więcej o: "Wszędzie było pełno krwi"
 • Obchody grudniowej rocznicy

  Obchody grudniowej rocznicy

  Obchody grudniowej rocznicy

  W kościele św. Jadwigi w Zabrzu Zaborzu odbyły się regionalne obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Pod krzyżem upamiętniającym internowanych złożono kwiaty i zapalono znicze

  Czytaj więcej o: "Obchody grudniowej rocznicy"
 • Człowiek nie umiera, gdy pamiętają o nim inni

  Człowiek nie umiera, gdy pamiętają o nim inni

  Człowiek nie umiera, gdy pamiętają o nim inni

  22 września zmarł Marek Ostrowski, przewodniczący Regionalnej Komisji Rewizyjnej Regionu 
  Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, wieloletni przewodniczący związku w kopalni Anna oraz członek Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „S”. W październiku skończyłby 60 lat.
  Czytaj więcej o: "Człowiek nie umiera, gdy pamiętają o nim inni"
 • 21 postulatów to niezwykłe świadectwo

  21 postulatów to niezwykłe świadectwo

  21 postulatów to niezwykłe świadectwo

  Przed kilkunastoma laty amerykański dziennik „Tribune Chicago” napisał przy okazji rocznicy Sierpnia 80, że „dzięki zrywowi robotników Polacy m.in. korzystają, jak w każdym innym kraju, z telefonów komórkowych”. Ironizując, gdyby w 1980 roku nie doszło do strajków, to dziś nie mielibyśmy komórek?
  – To bardzo mocne uproszczenie. Rodząca się wówczas Solidarność była motywowana daleko ważniejszymi sprawami. Zresztą wtedy jeszcze nikt o komórkach nie słyszał. Motywacją dla strajkujących był posmak wolności, dla którego ludzie zbuntowali się przeciwko systemowi komunistycznemu.
  Czytaj więcej o: "21 postulatów to niezwykłe świadectwo"
 • Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w czymś niezwykłym

  Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w czymś niezwykłym

  Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w czymś niezwykłym

  Popieramy Gdańsk – pod takim hasłem w sierpniu 1980 roku stanął Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie. Gdyby strajkujące Wybrzeże nie zostało wsparte przez przez nasz region, sierpień 1980 roku nie zakończyłby się sukcesem robotników. Zdecydowaną większość bohaterów tamtych wydarzeń stanowili młodzi ludzie.

  Czytaj więcej o: "Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w czymś niezwykłym"