Pamięć i historia

 • Obchody 35. rocznicy wizyty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bytomiu

  Obchody 35. rocznicy wizyty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bytomiu

  Obchody 35. rocznicy wizyty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bytomiu

  8 października w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu odprawiona została uroczysta msza święta w 35. rocznicę pobytu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w tym mieście. W bytomskim kościele ks. Jerzy odprawił jedną z ostatnich w swoim życiu mszy świętych.
  Czytaj więcej o: "Obchody 35. rocznicy wizyty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bytomiu"
 • Ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego

  Ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego

  Ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego

  5 października śp. Marszałek Senior Kornel Morawiecki spoczął na Wojskowym Cmentarzu na warszawskich Powązkach. – Twoje czyny, dobro i wszystko, co nam zostawiłeś, jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało wielki plon – powiedział podczas pogrzebu syn zmarłego, Mateusz Morawiecki, premier RP. – Nie umarłeś cały. Wielkie dzieła, przez to, że dotyczą każdego najmniejszego człowieka, mogą przetrwać ponad czasem – dodał. 

  Czytaj więcej o: "Ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego"
 • Odszedł Kornel Morawiecki

  Odszedł Kornel Morawiecki

  Odszedł Kornel Morawiecki

  Kornel Morawiecki, twórca Solidarności Walczącej, jeden z legendarnych działaczy podziemia lat 80. nie żyje. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 30 września. Miał 78 lat.

  Czytaj więcej o: "Odszedł Kornel Morawiecki"
 • Pamięć o ofiarach dwóch totalitaryzmów

  Pamięć o ofiarach dwóch totalitaryzmów

  Pamięć o ofiarach dwóch totalitaryzmów

  Reprezentanci śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", weterani opozycji antykomunistycznej i przedstawiciele władz samorządowych upamiętnili 80. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. – Ślązacy i Zagłębiacy dawali świadectwo polskości i składali daninę krwi hitlerowskim i stalinowskim oprawcom. Dzisiaj, kiedy relatywizuje się najnowszą historię, jesteśmy zobowiązani przypominać prawdę o przyczynach, winie i konsekwencjach II wojny – mówił Eugeniusz Karasiński, szef Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. 

  Czytaj więcej o: "Pamięć o ofiarach dwóch totalitaryzmów"
 • Promocja książek o „Solidarności”

  Promocja książek o „Solidarności”

  Promocja książek o „Solidarności”

  10 września w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” odbyła się promocja 3. tomu Encyklopedii„Solidarności” oraz książki Radykałowie „Solidarności” autorstwa dr Katarzyny Wilczok w Uniwersytetu Śląskiego. W przygotowaniu tomu 3 Encyklopedii „Solidarności” wzięło udział ponad 230 autorów. 
  Czytaj więcej o: "Promocja książek o „Solidarności”"
 • Obchody 39. rocznicy wybuchu strajku w Fazosie

  Obchody 39. rocznicy wybuchu strajku w Fazosie

  Obchody 39. rocznicy wybuchu strajku w Fazosie

  Przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur Solidarności, reprezentanci władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy Tarnowskich Gór uczestniczyli w obchodach 39. rocznicy wybuchu strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos. Uroczystości zorganizowane zostały 21 sierpnia. Tego dnia w 1980 roku rozpoczął się pierwszy protest na Górnym Śląsku.

  Czytaj więcej o: "Obchody 39. rocznicy wybuchu strajku w Fazosie"
 • Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi

  Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi

  Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi

  Ojciec Święty pokazał, że Kościół ma nie tylko prawo, ale i obowiązek ingerować w politykę. Nie po to, by walczyć o władzę, ale w trosce o dobro wspólne. Za sprawą Opatrzności Bożej papieskie wezwanie nabrało wielkiego znaczenia politycznego. Już wkrótce w Polsce dokonała się rewolucja społeczna bez rozlewu krwi – przypomina  ks. prof. Jerzy Szymik.

  Czytaj więcej o: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi "
 • Pokazali, że stać ich na prawdziwą wolność

  Pokazali, że stać ich na prawdziwą wolność

  Pokazali, że stać ich na prawdziwą wolność

  30 lat temu podczas obrad II tajnego Zgromadzenia Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Ustroniu-Polanie zapadły przełomowe decyzje. Solidarność wyszła z podziemia, jeszcze przed ponowną legalizacją związku.

  Czytaj więcej o: "Pokazali, że stać ich na prawdziwą wolność"
 • Odszedł Jan Olszewski

  Odszedł Jan Olszewski

  Odszedł Jan Olszewski

  Kiedy ten gmach opuszczę, kiedy się to wreszcie skończy, będę mógł wyjść na ulice tego miasta, wyjść i popatrzeć ludziom w oczy – mówił Jan Olszewski w swoim ostatnim przemówieniu, które wygłosił z sejmowej mównicy jako Prezes Rady Ministrów tuż przed głosowaniem nad wotum nieufności

  Czytaj więcej o: "Odszedł Jan Olszewski"