Obchody 35. rocznicy wizyty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bytomiu

5 października śp. Marszałek Senior Kornel Morawiecki spoczął na Wojskowym Cmentarzu na warszawskich Powązkach. – Twoje czyny, dobro i wszystko, co nam zostawiłeś, jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało wielki plon – powiedział podczas pogrzebu syn zmarłego, Mateusz Morawiecki, premier RP. – Nie umarłeś cały. Wielkie dzieła, przez to, że dotyczą każdego najmniejszego człowieka, mogą przetrwać ponad czasem – dodał.
Kornel Morawiecki, twórca Solidarności Walczącej, jeden z legendarnych działaczy podziemia lat 80. nie żyje. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 30 września. Miał 78 lat.
Reprezentanci śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", weterani opozycji antykomunistycznej i przedstawiciele władz samorządowych upamiętnili 80. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. – Ślązacy i Zagłębiacy dawali świadectwo polskości i składali daninę krwi hitlerowskim i stalinowskim oprawcom. Dzisiaj, kiedy relatywizuje się najnowszą historię, jesteśmy zobowiązani przypominać prawdę o przyczynach, winie i konsekwencjach II wojny – mówił Eugeniusz Karasiński, szef Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
Przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur Solidarności, reprezentanci władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy Tarnowskich Gór uczestniczyli w obchodach 39. rocznicy wybuchu strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos. Uroczystości zorganizowane zostały 21 sierpnia. Tego dnia w 1980 roku rozpoczął się pierwszy protest na Górnym Śląsku.
Ojciec Święty pokazał, że Kościół ma nie tylko prawo, ale i obowiązek ingerować w politykę. Nie po to, by walczyć o władzę, ale w trosce o dobro wspólne. Za sprawą Opatrzności Bożej papieskie wezwanie nabrało wielkiego znaczenia politycznego. Już wkrótce w Polsce dokonała się rewolucja społeczna bez rozlewu krwi – przypomina ks. prof. Jerzy Szymik.
Na wykłady Wszechnicy Górnośląskiej przychodziły tłumy. W latach 80. ubiegłego wieku instytucja popularyzowała nieocenzurowaną wiedzę, niezależną kulturę oraz ideę samokształcenia.
30 lat temu podczas obrad II tajnego Zgromadzenia Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Ustroniu-Polanie zapadły przełomowe decyzje. Solidarność wyszła z podziemia, jeszcze przed ponowną legalizacją związku.
Kiedy ten gmach opuszczę, kiedy się to wreszcie skończy, będę mógł wyjść na ulice tego miasta, wyjść i popatrzeć ludziom w oczy – mówił Jan Olszewski w swoim ostatnim przemówieniu, które wygłosił z sejmowej mównicy jako Prezes Rady Ministrów tuż przed głosowaniem nad wotum nieufności