Pamięć i historia

 • Obchody 40. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego

  Obchody 40. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego

  Obchody 40. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego

  11 września w Dąbrowie Górniczej uczczono 40. rocznicę podpisania Porozumienia Katowickiego. Ze względu na pandemię uroczystości były skromne. W trosce o zdrowie uczestników „Solidarność” zrezygnowała m.in. z rozbudowanej części oficjalnej, w tym przemówień bohaterów historycznych wydarzeń sprzed 40 lat.

  Czytaj więcej o: "Obchody 40. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego"
 • Mija 40. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego

  Mija 40. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego

  Mija 40. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego

  Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A. w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na uroczystą mszę świętą, która zostanie odprawiona w piątek 11 września w 40. rocznicę podpisania Porozumienia Katowickiego. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 10.00 w Sanktuarium pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej, ul. Kościelna 20.

  Czytaj więcej o: "Mija 40. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego"
 • Podziękowanie dla bezimiennych

  Podziękowanie dla bezimiennych

  Podziękowanie dla bezimiennych

  Dziękuję wszystkim tym bezimiennym bohaterom za to, że mieliście odwagę w 1980 roku stanąć na czele strajków, nie bać się, później ponosić tego konsekwencje – mówił 21 sierpnia podczas uroczystości 40. rocznicy strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

  Czytaj więcej o: "Podziękowanie dla bezimiennych"
 • Krok ku „Solidarności”. 40. rocznica strajku w Fazosie

  Krok ku „Solidarności”. 40. rocznica strajku w Fazosie

  Krok ku „Solidarności”. 40. rocznica strajku w Fazosie

  40 lat temu, 21 sierpnia 1980 roku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach wybuchł strajk. – W tamtych czasach nie wolno było strajkować. Baliśmy się samego słowa „strajk” – wspomina Marek Skwarczyński, współorganizator akcji w tarnogórskim zakładzie. 
  Czytaj więcej o: "Krok ku „Solidarności”. 40. rocznica strajku w Fazosie"
 • Jastrzębie-Zdrój ma swoje miejsce w historii narodzin „Solidarności”

  Jastrzębie-Zdrój ma swoje miejsce w historii narodzin „Solidarności”

  Jastrzębie-Zdrój ma swoje miejsce w historii narodzin „Solidarności”

  Nie ma wątpliwości, że to my – jako kopalnia Manifest Lipcowy – wywalczyliśmy przełamanie oporu ze strony władzy i chcę, aby wszyscy o tym pamiętali – powiedział Grzegorz Stawski, jeden z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego. Wspominał, że strajkującym towarzyszył wówczas strach,ale z perspektywy czasu wie, że było warto. – Dzisiaj jestem wolnym człowiekiem, nasze dzieci i wnuki mają inne możliwośc,i niż my mieliśmy za czasów komuny – dodał.
  Czytaj więcej o: "Jastrzębie-Zdrój ma swoje miejsce w historii narodzin „Solidarności”"
 • Strajkujący w Hucie Katowice powiedzieli „nie” komunistycznej władzy

  Strajkujący w Hucie Katowice powiedzieli „nie” komunistycznej władzy

  Strajkujący w Hucie Katowice powiedzieli „nie” komunistycznej władzy

  30 lipca w centrum Dąbrowy Górniczej uroczyście otwarto wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. To kolejna odsłona ekspozycji przygotowanej przez IPN z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „S”. 

  Czytaj więcej o: "Strajkujący w Hucie Katowice powiedzieli „nie” komunistycznej władzy"
 • Strajki w Polsce Zachód przyjął z dystansem

  Strajki w Polsce Zachód przyjął z dystansem

  Strajki w Polsce Zachód przyjął z dystansem

  Wydarzenia Sierpnia 1980 roku, podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” śledzili przedstawiciele blisko 200 zachodnich redakcji. Informacje o tym, co dzieje się w Polsce, wzbudziły ogromne zainteresowanie na świecie i były szeroko komentowane. Jednak podejście zachodnich polityków do protestów polskich robotników było powściągliwe.

  Czytaj więcej o: "Strajki w Polsce Zachód przyjął z dystansem"
 • Odwaga była na wagę złota

  Odwaga była na wagę złota

  Odwaga była na wagę złota

  W lipcu 1980 roku doszło do masowych protestów na Lubelszczyźnie. O przyczynach strajków i ich przebiegu mówi dr Marcin  Dąbrowski, główny specjalista  Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie.

  Czytaj więcej o: "Odwaga była na wagę złota"
 • Odszedł Józef Kula

  Odszedł Józef Kula

  Odszedł Józef Kula

  4 lipca odszedł Józef Kula, działacz śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, współzałożyciel Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, autor książki „Zapiski internowanego”. – Cieszył się powszechnym szacunkiem i zaufaniem. W każdym widział dobro – wspomina Eugeniusz Karasiński, przewodniczący Stowarzyszenia.
  Czytaj więcej o: "Odszedł Józef Kula"
 • Odeszła Maria Szcześniak

  Odeszła Maria Szcześniak

  Odeszła Maria Szcześniak

  16 czerwca w wieku 55 lat zmarła Maria Szcześniak, działaczka „Solidarności” i dziennikarka Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego. Autorka książki „Idź i zabij”, poświęconej procesowi członków plutonu specjalnego ZOMO, którzy brali udział w pacyfikacji kopalni Wujek. 23 czerwca została pochowana na cmentarzu parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.

  Czytaj więcej o: "Odeszła Maria Szcześniak"