Ekologia i rozwój

 • Polacy czekają na system kaucyjny

  Polacy czekają na system kaucyjny

  Polacy czekają na system kaucyjny

  W 2022 roku Słowacja dołączy do grona 10 państw europejskich, w których funkcjonuje system kaucyjny. W Polsce trwają konsultacje dotyczące założeń takiego systemu. Jest szansa, że projekt ustawy rozwiązującej problem jednorazowych opakowań po napojach zostanie skierowany do prac sejmowych jeszcze w tym roku.
  Czytaj więcej o: "Polacy czekają na system kaucyjny"
 • W czasie świąt marnujemy dużo żywności

  W czasie świąt marnujemy dużo żywności

  W czasie świąt marnujemy dużo żywności

  W okresie świątecznym na śmietniki wyrzucamy nawet trzykrotnie więcej jedzenia niż normalnie. Warto o tym pamiętać w szale bożonarodzeniowych zakupów, bo marnowanie żywności to problem społeczny, ekologiczny i etyczny. 

  Czytaj więcej o: "W czasie świąt marnujemy dużo żywności"
 • 2,5 mln zł na „Zielone Pracownie”

  2,5 mln zł na „Zielone Pracownie”

  2,5 mln zł na „Zielone Pracownie”

  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił kolejną, siódmą już edycję konkursów „Zielona Pracownia_Projekt'2021” oraz „Zielona Pracownia'2021”, skierowanych do szkół podstawowych i średnich z naszego województwa.W tej edycji konkursów na „Zielone Pracownie” katowicki Fundusz przeznaczy 2,5 mln zł. 
  Czytaj więcej o: "2,5 mln zł na „Zielone Pracownie”"
 • Musieliśmy się dostosować do nowych warunków

  Musieliśmy się dostosować do nowych warunków

  Musieliśmy się dostosować do nowych warunków

  To trudny czas dla nas wszystkich. Jeśli chodzi o programy i zadania, to realizowane są one przez WFOŚiGW w Katowicach na bieżąco, ale musieliśmy dostosować się do nowych, nieznanych dotąd warunków – mówi Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

  Czytaj więcej o: "Musieliśmy się dostosować do nowych warunków"
 • Sukces Programu „Moja Woda”

  Sukces Programu „Moja Woda”

  Sukces Programu „Moja Woda”

  Prawie 25 tysięcy wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych wpłynęło w ramach rządowego programu „Moja Woda”. Nabór wniosków, których łączna kwota wyniosła ponad 114 mln zł prowadzony był od 1 lipca do 31 października 2020 r. przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Czytaj więcej o: "Sukces Programu „Moja Woda”"
 • Liście to nie śmieci

  Liście to nie śmieci

  Liście to nie śmieci

  Opadłe z drzew liście pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie. Grabienie ich do gołej ziemi w miejskich parkach czy skwerach to nie tylko znaczny koszt, ale również działanie szkodliwe dla środowiska naturalnego.

  Czytaj więcej o: "Liście to nie śmieci"
 • Wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”

  Wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”

  Wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”

  Nawet 37 tys. zł dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację domu mogą otrzymać osoby o najniższych dochodach w ramach drugiej części programu „Czyste Powietrze” 2.0. Konieczne będzie wydawane przez gminę zaświadczenie o dochodach. Za obsługę wniosku gminy mogą otrzymać nawet 100 zł refundacji. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął 21 października 2020 roku przyjmowanie wniosków.
  Czytaj więcej o: "Wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”"
 • Opona rozkłada się 100 lat. Nie wyrzucaj jej na śmietnik

  Opona rozkłada się 100 lat. Nie wyrzucaj jej na śmietnik

  Opona rozkłada się 100 lat. Nie wyrzucaj jej na śmietnik

  Nadejście jesieni to dla kierowców sygnał, że już niebawem będzie trzeba wymienić opony w samochodzie na zimowe. Co kilka sezonów pojawia się konieczność zakupu nowego ogumienia, a wraz z nią problem, co zrobić ze starymi oponami. Niestety, wciąż wiele osób wyrzuca je po prostu na śmietnik, zatruwając środowisko i narażając się na finansowe kary. 

  Czytaj więcej o: "Opona rozkłada się 100 lat. Nie wyrzucaj jej na śmietnik"
 • Mobilne Biuro sprawdziło się

  Mobilne Biuro sprawdziło się

  Mobilne Biuro sprawdziło się

  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakończył realizację wakacyjnego programu pod nazwą Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze”. Przez ostatnie trzy miesiące eksperci katowickiego Funduszu odwiedzili ponad 100 gmin znajdujących się na terenie województwa śląskiego

  Czytaj więcej o: "Mobilne Biuro sprawdziło się"