Był sobie polski przemysł

 • Liczą się nie tylko zyski

  Liczą się nie tylko zyski

  Liczą się nie tylko zyski

  Dawniej wokół dużych zakładów przemysłowych koncentrowało się życie społeczne całych miast. Dziś firm utożsamiających się z miejscem, w którym działają i starających się robić coś dobrego dla lokalnych społeczności, jest niestety coraz mniej.

  Czytaj więcej o: "Liczą się nie tylko zyski"
 • Upadek polskiego potentata

  Upadek polskiego potentata

  Upadek polskiego potentata

  Dyrekcja wspólnie z załogą zakładu uznała, że jedynym wyjściem z dramatycznej sytuacji jest utworzenie spółki pracowniczej, która odpłatnie przejęłaby mienie zakładu. Pomysł został jednak odrzucony przez Ministerstwo Skarbu, które argumentowało, że ta ścieżka prywatyzacyjna jest możliwa wyłącznie w przypadku zakładów w dobrej kondycji finansowej. Decyzja ministerstwa dla zakładów w Błoniu była niczym wyrok. 
  Czytaj więcej o: "Upadek polskiego potentata"
 • Legendarna polska ciężarówka

  Legendarna polska ciężarówka

  Legendarna polska ciężarówka

  Z taśm starachowickiej Fabryki Samochodów Ciężarowych zjechało ponad 630 tys. ciężarówek. Samochody z logo Star można było spotkać w tak odległych zakątkach świata jak Libia czy Birma. W szczytowym okresie zakład zatrudniał wraz z filiami prawie 23 tys. osób.

  Czytaj więcej o: "Legendarna polska ciężarówka"
 • Zakład upadł, winnych nie ma

  Zakład upadł, winnych nie ma

  Zakład upadł, winnych nie ma

  Przyczepy kempingowe, żaglówki, kajaki, ozdoby choinkowe, młynki do kawy, miksery, a także miny przeciwpancerne, granaty oraz bomby lotnicze - to wszystko produkowały w swojej bogatej historii Zakłady Sprzętu Precyzyjnego w Niewiadowie. Kiedyś fabryka zatrudniała 2,5 tys osób. Od 2011 roku znajduje się w stanie upadłości.

  Czytaj więcej o: "Zakład upadł, winnych nie ma"
 • Tanią siłą roboczą nie zbudujemy dobrobytu

  Tanią siłą roboczą nie zbudujemy dobrobytu

  Tanią siłą roboczą nie zbudujemy dobrobytu

  Polacy mało zarabiają, niskie wynagrodzenia generują niewielki popyt, co z kolei przekłada się na niskie wpływy budżetowe. W efekcie mamy niewydolne państwo i ubogie społeczeństwo. Aby to się zmieniło, ludzie muszą więcej zarabiać, a te dobrze płatne, stabilne miejsca pracy powinny być tworzone w przemyśle - mówi prof. Jerzy Żyżyński.

  Czytaj więcej o: "Tanią siłą roboczą nie zbudujemy dobrobytu"
 • Niezniszczalne produkty Huty Silesia

  Niezniszczalne produkty Huty Silesia

  Niezniszczalne produkty Huty Silesia

  Pięknie zdobione garnki z Huty Silesia do dzisiaj ma w swojej kuchni niejedna gospodyni. W PRL lodówki z rybnickiego zakładu były przedmiotem pożądania milionów Polaków. W latach świetności huta zatrudniała ponad 5,5 tys. pracowników.

  Czytaj więcej o: "Niezniszczalne produkty Huty Silesia"
 • Komputery Odra, kalkulatory Bolek

  Komputery Odra, kalkulatory Bolek

  Komputery Odra, kalkulatory Bolek

  W bloku wschodnim nikt nie produkował lepszych komputerów. Ostatnie dwa komputery z serii Odra 1305 wycofano z eksploatacji w 2010 roku po 34 latach ciągłej pracy. W latach świetności produkujące Odry wrocławskie Elwro zatrudniało ok. 5,5 tys. ludzi.

  Czytaj więcej o: "Komputery Odra, kalkulatory Bolek"
 • Przypadek Huty Buczek

  Przypadek Huty Buczek

  Przypadek Huty Buczek

  W grudniu 1992 roku rząd Hanny Suchockiej przyjął „Program restrukturyzacji polskiego hutnictwa”. Jego założenia zostały nakreślone przez tzw. Konsorcjum Kanadyjskie. Spośród 6 hut skazanych przez autorów założeń na zagładę, 4 funkcjonują do dzisiaj. Z kolei znaczna część zakładów, którym wróżyli świetlaną przyszłość, od dawna już nie istnieje.

  Czytaj więcej o: "Przypadek Huty Buczek"
 • Nyska, czyli uniwersalna furgonetka

  Nyska, czyli uniwersalna furgonetka

  Nyska, czyli uniwersalna furgonetka

  W PRL „nyski” królowały na polskich drogach. Przewożono nimi ludzi i towary. Służyły jako radiowozy, karetki, chłodnie, a nawet polowe kina. W nowej rzeczywistości po 1989 roku Zakład Samochodów Dostawczych w Nysie nie zdołał się odnaleźć. Zabrakło odpowiedniej skali produkcji, pieniędzy na modernizację, szczęścia do inwestorów.

  Czytaj więcej o: "Nyska, czyli uniwersalna furgonetka"
 • Fabryka upadła, powstał supermarket

  Fabryka upadła, powstał supermarket

  Fabryka upadła, powstał supermarket

  Kiedyś Diora była perłą polskiego przemysłu elektronicznego. Po sprzęt z dzierżoniowskiej fabryki ludzie pielgrzymowali z całego kraju. Radioodbiorniki, a później wieże Diory mogły śmiało konkurować z produktami zachodnich firm. Dzisiaj w miejscu dawnych hal stoi supermarket.

  Czytaj więcej o: "Fabryka upadła, powstał supermarket"