Był sobie polski przemysł

 • Czyja jest polska wódka?

  Czyja jest polska wódka?

  Czyja jest polska wódka?

  W branży spirytusowej pod względem wielkości produkcji jesteśmy liderem w Unii Europejskiej i czwartym największym producentem na świecie. Jeżeli jednak spojrzymy na strukturę własnościową tej gałęzi przemysłu, to okazuje się, że niemal 87 proc. polskiego rynku napojów spirytusowych w naszym kraju należy do czterech zagranicznych firm.

   

  Czytaj więcej o: "Czyja jest polska wódka?"
 • Czyje są browary w Polsce?

  Czyje są browary w Polsce?

  Czyje są browary w Polsce?

  Polska jest trzecim największym producentem piwa w Unii Europejskiej. Rynek browarniczy w ponad 85 proc. należy do trzech zagranicznych koncernów. To jednak zaczyna się zmieniać za sprawą regionalnych i rzemieślniczych browarów, które zamiast konkurować ceną, stawiają na jakość warzonych trunków.

  Czytaj więcej o: "Czyje są browary w Polsce?"
 • Jak kiedyś buty robiono

  Jak kiedyś buty robiono

  Jak kiedyś buty robiono

  Wraz z fabryką powstała kolonia domków wielorodzinnych dla pracowników. Przy fabryce szybko wybudowano przychodnię lekarską i szkołę. Załoga miała do dyspozycji boisko sportowe, tenisowe korty, kręgielnie, basen, lodowisko, a nawet skocznię narciarską. Zbudowano zakładową bibliotekę, klub filmowy oraz jadalnię, gdzie za symboliczną opłatę pracownicy mogli kupować posiłki.

  Czytaj więcej o: "Jak kiedyś buty robiono"
 • Kablownia już tylko z nazwy

  Kablownia już tylko z nazwy

  Kablownia już tylko z nazwy

  Założona w latach dwudziestych ubiegłego wieku Śląska Fabryka Kabli w Czechowicach-Dziedzicach przetrwała bombardowanie artyleryjskie w czasie drugiej wojny światowej, absurdy gospodarki centralnie planowanej i trudy transformacji. Była jedną z pięciu spółek, które jako pierwsze zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dzisiaj w miejscu dawnej kablowni stoi centrum handlowe.

  Czytaj więcej o: "Kablownia już tylko z nazwy"
 • Mapa wygaszonego przemysłu

  Mapa wygaszonego przemysłu

  Mapa wygaszonego przemysłu

  W ostatnim ćwierćwieczu w naszym kraju zlikwidowano co najmniej 657 dużych zakładów przemysłowych zbudowanych po II wojnie światowej. W trakcie zakończonej zwycięstwem batalii o kopalnie Kompanii Węglowej i tysiące miejsc pracy, temat degradacji polskiego przemysłu na nowo zagościł w debacie publicznej.

  Czytaj więcej o: "Mapa wygaszonego przemysłu"
 • Nie ma zakładu, zostały pytania

  Nie ma zakładu, zostały pytania

  Nie ma zakładu, zostały pytania

  Przyczyn upadku Zakładów Radiowych im. Kasprzaka było wiele. Nie wiadomo, czy o jego ostatecznym upadku zdecydowały błędy kierownictwa, nietrafione produkty, brak polityki przemysłowej państwa, czy fakt, że grunty, na których stała fabryka, były bardzo łakomym kąskiem. Wiadomo natomiast, że historia wielu polskich zakładów elektronicznych mogła potoczyć się zupełnie inaczej.

  Czytaj więcej o: "Nie ma zakładu, zostały pytania"
 • Historia na dwóch kółkach

  Historia na dwóch kółkach

  Historia na dwóch kółkach

  Kiedyś Romet był nie tylko potentatem na rynku krajowym, ale również największym producentem rowerów w Europie. Dzisiaj na miejscu bydgoskiej fabryki powstaje market meblowy, a jej park maszynowy już dawno pocięto palnikami na złom. Marka jednak przetrwała, wciąż produkuje jednoślady i wiedzie jej się coraz lepiej.
   

  Czytaj więcej o: "Historia na dwóch kółkach"
 • To była perełka wśród polskich zakładów

  To była perełka wśród polskich zakładów

  To była perełka wśród polskich zakładów

  W 2010 roku z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora wyprodukowana została specjalna, limitowania seria fortepianów opatrzonych logo Calisia. Mało kto jednak wie, że instrumenty powstały w Chinach, bo słynna polska fabryka przestała istnieć 3 lata wcześniej.

  Czytaj więcej o: "To była perełka wśród polskich zakładów"
 • Państwo aktywne w gospodarce

  Państwo aktywne w gospodarce

  Państwo aktywne w gospodarce

  Aby rozwijać polski przemysł, konieczne jest zaangażowanie państwa w gospodarkę. Stworzenie systemu wspierania krajowych przedsiębiorców podejmujących inwestycje przemysłowe powinno być jednym z filarów polityki gospodarczej rządu.

  Czytaj więcej o: "Państwo aktywne w gospodarce"
 • Jak odbudować przemysł

  Jak odbudować przemysł

  Jak odbudować przemysł

  Obniżenie podatków, stworzenie systemu finansowania i wspierania inwestycji przemysłowych, promocja ponadzakładowych układów zbiorowych czy reforma systemu kształcenia zawodowego - to najważniejsze propozycje zespołu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność ds. rozwoju przemysłu. 

  Czytaj więcej o: "Jak odbudować przemysł"