Solidar Śląsko Dąbrow

Kopalnia Srebra i Skansen Maszyn Parowych oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga

UWAGA: oferta na rok 2022 w trakcie tworzenia

.

—— stara oferta ——

Dla członków śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” mamy specjalny rabat na zwiedzanie:

  • Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach
  • Skansenu maszyn parowych
  • Sztolni Czarnego Pstrąga

Rabat wynosi 20% i jest naliczany w kasie po okazaniu legitymacji związkowej.


ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA w Tarnowskich Górach – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO

Kiedyś budziła podziw europejskiej arystokracji, obecnie zachwycają się nią turyści z całego świata. Na głębokości 40 m znajduje się podziemne miasto – labirynt korytarzy po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Surowe warunki panujące w podziemiach, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Miejsce to można również odkrywać różnymi zmysłami. Szlak przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

Kopalnia to nie tylko dawne miejsce pracy tarnogórskich gwarków, to również przyroda, która zagościła w podziemiach na dobre. Eksplorując nasze dziedzictwo odnaleźć można róźne gatunku grzybów, porostów, a także zobaczyć niezwykłe zjawiska przyrodnicze, w tym jedyny w Europie lej krasowy znajdujący się w dawnej kopalni. Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Teraz można go oglądać w technologii 3D.

W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz poznać działanie dawnych urządzeń odwadniających. Oczy turystów przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, którą sprowadzono w celu odpompowywania wody z wyrobisk kopalni Fryderyk. Wędrując razem z przewodnikiem, turyści oglądają dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.

Na terenie kopalni znajdują się: sala kinowo-konferencyjna, restauracja „10°”, sklep z pamiątkami minerałami oraz bezpłatny parking. Trasa Zabytkowej Kopalni Srebra jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

W podziemiach panuje specyficzny mikroklimat o dużej wilgotności powietrza i stałej temperaturze 10 ⁰C.

W 2004 roku podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra zostały wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. W 2017 r. obiekt trafił na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z 28 obiektów tworzących „Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”.

SKANSEN MASZYN PAROWYCH w Tarnowskich Górach

Skansen to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra. Dlaczego? Bo to jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn i parowozów. Zaglądając tu można cofnąć się w czasie, do wieku pary i niesamowitych wynalazków. Najstarszy z nich wyprodukowano w 1883 roku.

Na obszarze o powierzchni około 1 ha znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, sprężarka, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Wszystkie eksponaty pozyskało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – właściciel skansenu i kopalni srebra.

Lokalizacja skansenu nawiązuje do historii tarnogórskiego górnictwa, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju w XVIII i XIX w. było wprowadzenie nowoczesnej techniki parowej.

Oprócz maszyn napędzanych siłą pary, na terenie skansenu znajdują się również inne ciekawe eksponaty takie jak koło wodne. Zanim nastał wiek pary do produkcji metali wykorzystywano potężne drewniane konstrukcje. Aby wprawić je w ruch wykorzystywano do tego celu siłę wody. Nasz eksponat ma aż 4 m średnicy i jest wierną rekonstrukcją koła wodnego z XVII w. To jedyny eksponat niezaliczony do zabytków techniki parowej.

Wędrując alejkami skansenu odkrywamy również kamienie graniczne pól górniczych z XIX w., które wyznaczały kiedyś granice rejonów wydobywczych, a także górnicza szola, leżąca przy budynku dawnej maszynowni.

Przejażdżka małą kolejką wąskotorową to dodatkowa atrakcja skansenu. Niewielki pociąg składa się z kilku wagoników, które mogą pomieścić ok. 25 osób. Trasa kolejki o rozstawie szyn zaledwie 7 i ¼ cala ma kształt pętli i mieści się w wewnętrznej części skansenu. Przejażdżka rozpoczyna się z dworca usytuowanego w sąsiedztwie budynku kopalni. Jazda naszą kolejką, w sąsiedztwie wysłużonych maszyn parowych, dostarcza niezapomnianych przeżyć. Atrakcja dostępna jest od wiosny do jesieni.

Więcej szczegółów: https://kopalniasrebra.pl


SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA w Tarnowskich Górach – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO

Sztolnia Czarnego Pstrąga to jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk.

Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego. Wędrując alejkami, zza drzew wyłaniają się dwa okrągłe, pokryte dachem z gontu budynki. To szyby Ewa i Sylwester. Wewnątrz każdego z nich znajduje się wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi.

Trasa biegnie kilkadziesiąt metrów pod ziemią. W tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, turyści pokonują łodziami odcinek 600 m. Przewodnik wprawia łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie snuje opowieści o dawnym górnictwie. Z uwagi na sposób zwiedzania sztolnia nazywana jest również podziemną Wenecją.

Sunąc po krystalicznie czystej wodzie, wypełnione turystami łodzie przepływają przez cztery murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych). Każda z nich skrywa tajemnice związane z budową tego arcydzieła podziemnej hydrotechniki.

Sztolnia to również obcowanie z przyrodą. Na ociosach można zaobserować różne gatunki grzybów i formy naciekowe. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu.

W sztolniowych podziemiach panuje specyficzny mikroklimat o dużej wilgotności powietrza i stałej temperaturze 10 ⁰C.

W 2004 roku podziemia Sztolni Czarnego Pstrąga zostały wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. W 2017 r. obiekt trafił na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z 28 obiektów tworzących „Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”.

Więcej szczegółów: https://sztolniapstraga.pl